Akne Neden Oluşur?

Kalıcı bir sivilce sorunuyla mücadele ediyorsanız, altta yatan nedenler hakkında daha fazla bilgi edinmek istemeniz muhtemeldir. Aknenin yaygın bir nedeni tıkanmış gözeneklerdir. Yağ bezleri cildi korumak için yağ salgılar ve yağlar genellikle bakteri ve kirlilik ile kirlenir. Sonuç, çeşitli akne lezyonlarının gelişmesine yol açan gözeneklerin tıkanmasıdır. Bu lezyonlar, iltihaplanmaya neden olabilecek beyaz nokta veya siyah nokta olarak da adlandırılan kapalı komedonları içerebilir. Bu lezyonlar kırmızı ve iltihaplı tıkanmış gözenekler olan püstüllere dönüşür.

Aknenin Yağlı Bir Ciltle İlişkisi Nedir?

Aknenin hormonal nedenleri iyi anlaşılmamıştır. Akne aşırı propionibacterium bakterilerinden kaynaklanırken, çoğunlukla ciltte ölü cilt hücrelerinin ve yağ birikmesinden kaynaklanır. Bu bakterilerin aşırı üretimi akne kopmalarına neden olur. Bu durum diyet faktörleri tarafından da ağırlaştırılabilir. Bazı yiyecek türleri akne semptomlarına katkıda bulunabilir ve bazı çalışmalar bazı yiyeceklerin durumu kötüleştirebileceğini göstermektedir. Düşük karbonhidratlı bir diyet yemek önemlidir.

Akne lezyonlarının iltihaplanması başka bir olası nedendir. Beyaz kafalar normalde ağrıya neden olmamasına rağmen, siyah nokta ve püstüller iltihaplı lezyonlar oluşturabilir. Bu lezyonlar, kopmanın ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak ağrılı veya iltihaplı olabilir. Enflamasyonu azaltmak için süt ürünlerinden, özellikle süt bazlı ürünlerden kaçınmayı deneyin. Bu, yeni lezyonların oluşumunu önlemeye ve cildinizin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Aknenin Nedenleri

Akne nedenleri çeşitlidir. Bazı insanlar daha ağır vakalardan muzdarip olsa da, evrensel bir neden yoktur. Birincil neden, gözeneklerde zararlı bakterilerin aşırı birikmesidir. Bazı bireyler diğerlerinden daha büyük gözeneklere sahiptir ve bu akne lezyonlarının daha sık kopmasına ve uzun süreli skarlaşmaya neden olabilir. Bu kişiler için en etkili akne tedavisi altta yatan nedenlere bir çözüm bulmak olacaktır. İyi haber şu ki, akne gelişme riskini azaltabilecek birçok doğal ürün var.

Aknenin ana nedeni ciltte aşırı bakteri birikmesidir. Çok sayıda folikülün varlığı aknenin yaygın bir belirtisidir, ancak bazı insanlar diğerlerinden daha fazla kopmaya eğilimlidir. Yüzdeki genişlemiş gözenekler normalden daha fazla bakteri hapsederek aşırı sivilce ve siyah noktalara neden olur. Sonuç olarak, vücutlarında birden fazla kopma olabilir. Akne belirtileri kişiden kişiye değişir, ancak en yaygın olanı alnın kızarıklığı, şişmesi ve kızarıklığının birleşimidir.

Genetiğin yanı sıra, diyet de önemli bir faktördür. Batılılaşmış diyet şeker bakımından zengindir, bu da kortizol hormonunun üretimini arttırır ve bu da akne riskini artırır. Stres gibi diğer faktörlerin akne kopmalarını arttırdığı gösterilmiştir. Ek olarak, Batılılaştırılmış diyet, daha fazla akne olasılığını tetikleyen yağ asitleri içerir. Ek olarak, Batılılaşmış diyet vücuttaki insülin üretimini arttırma eğilimindedir, bu da sebumun artmasına ve androjen üretiminin artmasına neden olur.

Akne yüzünde oluşan temel nedeni tıkalı gözenek vardır. Tıkanmış gözenek iltihaplanmaya neden olur. Ortaya çıkan püstüller ve siyah noktalar kırmızı, beyaz veya kist olabilir. Neyse ki, çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. En etkili yöntem, bu ürünlerin alımını en aza indirerek akne oluşumunu önlemektir. Sağlıklı bir diyet atipik komedonların gelişimini önleyebilir.

Batılılaşmış medeniyetlerin beslenmesi, doğudaki insanlarınkinden çok farklıdır. Bazı çalışmalar inek sütünün sivilceye neden olabileceğini gösterse de, bu ürünler ile akne salgını arasındaki bağlantı kesin değildir. Bununla birlikte, süt de dahil olmak üzere süt ürünleri hastalığın gelişimine katkıda bulunabilir. Batılılaşmış kültürlerin diyeti, yüzün görünümünü etkileyen birçok başka faktöre sahiptir. Bazı çalışmalar mevcut olsa da, genellikle herhangi bir yiyecek tüketmeden önce bir doktora danışmanız önerilir.

Aknenin enflamatuar alt tipleri, cildin gözenekleri ölü hücreler, bakteriler veya her ikisi ile tıkandığında ortaya çıkar. Aşırı büyük gözenekler ayrıca normalden daha fazla bakteri hapsederek aşırı sivilce ve siyah noktalara neden olur. Bu bulguların yanı sıra, akne izleri ve uzun ömürlü patlamalarına yol açabilir. Tedavi edilmezse, bu akne kopmaları cilde kalıcı hasara bile yol açabilir. Cildinizde bu iltihap belirtilerinden herhangi biriyle karşılaşırsanız tıbbi yardım almalısınız.

Başa dön tuşu