Cilt Lekeleri Nasıl Oluşur

Nedene bağlı olarak, cilt lekeleri ile başa çıkmak için rahatsız edici ve utanç verici olabilir. Akne ve cilt lekeleri herhangi bir sağlık riski oluşturmasa da, insanlar için önemli utançlara neden olabilirler. Bu lekelerin bazıları tedavi edilemez, ancak bir dermatolog tarafından veya bazı kimyasallar ve ilaçlar kullanılarak tedavi edilebilirler.

Cilt Lekelerine Neler Neden Olur?

Cilt lekelerine uygun olmayan cilt bakımı ve dehidrasyon gibi çeşitli faktörler neden olabilir. Sonuç olarak, cilt ekstra kuru ve lekelere eğilimli olabilir. Ek olarak, gözenek düzgün çalışmıyor, bu da onu enfeksiyonlara karşı savunmasız hale getiriyor. İçme suyu, vücudu yeniden nemlendirmek ve atığın cildini temizlemek için önemlidir. Bu aynı zamanda akne ve lekelerin ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Dehidrasyon ayrıca cilt lekelerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Sonuç olarak, cilt ekstra kuru hale gelir. Bu, yağ bezlerinin aşırı miktarda yağ ve yağlayıcı üretmesine neden olur. İçme suyu, atıkların hücrelerini temizleyerek vücudun kendini yenilemesine yardımcı olur. Bu, gelecekteki lekelerin gelişmesini önler. Ancak, bu ipuçlarını takip etmezseniz, hayatınızın geri kalanında sivilce ile yaşamak zorunda kalabilirsiniz.

Aknenin ana nedeni dehidrasyondur. Susuz kalmış cilt onu ekstra kuru yapar ve bu da lekelerin ortaya çıkmasına neden olur. Yağ bezleri, cildi nemli ve esnek tutmak için yağ ve yağlayıcı üretir. Vücut susuz kaldığında fazla yağ ve kayganlaştırıcı üretir, bu nedenle içme suyu cildi nemlendirmeye ve atıkları hücrelerden temizlemeye yardımcı olur.

Cilt Lekelerini Nasıl Önleyebiliriz

Cilt lekelerini önlemek için yapılacak en önemli şey su içmektir. Bu, cildinizin nemini yenilemesine ve enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olacaktır. Bu, cildinizin yenilenmesine ve gelecekteki cilt lekeleri salgınlarını önlemesine yardımcı olacaktır. Yeterince su içmezseniz, yüzünüzde daha fazla leke kalır. Ve daha da kötü hissedeceksin!

Cildin iltihaplanması dermatit belirtisidir. Cildinizin gözenekleri saç ve yağın üretildiği küçük açıklıklardır. Gözenek iltihaplanırsa, kırmızı ve şişmiş görünür ve irin ile doldurulur. Bu olduğunda sivilcelerin olacak. İrin varlığı ile karakterize edilirler. Onları fark ederseniz dermatitten muzdarip olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

Cilt Lekelerinin Diğer Bir Türü Nedir?

Diğer bir yaygın cilt lekesi türü sivilcedir. Bunlar yüzünüzde genellikle zamanla gelişen küçük, koyu renkli lekelerdir. Gözeneklerin iltihaplanması cildin aşırı kurumasına neden olur. Bu aynı zamanda yağ bezlerinin aşırı yağ üretmesine neden olabilir ve bu da akne gelişimine neden olur. Her gün bol su içerek bu lekeleri önleyebilirsiniz.

En sık görülen cilt lekelerinden bazıları sivilce ve koyu lekelerdir. Bunlar genellikle kalıcı değildir ve genellikle zamanla yavaş yavaş ortaya çıkarlar. Güneşe maruz kalmak vücudu aşırı miktarda melanin üretmeye tetikler. Hormonal değişiklikler derideki melanositleri tahriş edebilir. Bu, yüzdeki karanlık alanların kötüleşmesine neden olur. Akne tedavisinde ilk adım güneşe maruz kalmayı azaltmaktır.

En sık görülen cilt lekelerine dermatit denir. Bu tip cilt lekeleri küçük, kırmızı, iltihaplı çarpmalar olarak görülür. Genellikle ağrılıdırlar ve dokunmaları çok acı verici olabilir. Benzer şekilde, beyaz kafalar olarak da görünebilirler. Vücutta oluşan cilt lekeleri atrofik olarak bilinir.

Çoğu durumda, cilt lekeleri zararsızdır. Ancak devam ederse veya daha sık ortaya çıkarsa, bir dermatoloğu ziyaret etmelisiniz. Yüzünüzde çok sayıda leke varsa, bu cilt kanseri gibi daha ciddi bir durumun işaretidir. Eğer lekeleri görünümünü endişe ediyorsanız, bir istişare için bir dermatolog bakın.

Ciltte birçok farklı leke türü vardır. Bazıları beyaz kafalar, diğerleri ise püstüllerdir. İkisi arasındaki fark, lekelerin nasıl geliştiğidir. Çoğu whitehead bir whitehead’e sahipken, papüller ve püstüller irin içeren kırmızı, yükseltilmiş çarpmalardır. Eğer bir papülünüz varsa, bir püstülünüz olacaktır.

Başa dön tuşu