Kuru Ciltler İçin İyi Olan Nedir?

Cildiniz sürekli kuru ise, durumu daha iyi hale getirmek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Giysilerinizi% 100 pamuğa değiştirmek harika bir fikir. Kuru bir bölgede yaşıyorsanız nemlendirici de kullanmalısınız. Bir nemlendirici kullanmak, evinizdeki bağıl nemi artıracak ve bu da cildinizin nemi tutmasına yardımcı olacaktır. Cildiniz çok kuru ise, kaşınır ve rahatsızlık hisseder.

Kuru Cilt’in Bir Diğer Sonucu

Kuru cilt, nem kaybının bir sonucudur. Sıkı ve kaşıntılı hissediyor. Kaba veya iltihaplı görünebilir. Nedeni ne olursa olsun, kuru cilt hasarlı bir cilt bariyerinin belirtisidir. Kuru tedavi etmek için, durumunuzun temel nedenlerini anlamak ve bir çözüme doğru çalışmak esastır. Bu sorunu önlemek için hemen yapabileceğiniz birkaç şey var.

Kuru cildi tedavi etmenin ilk adımı nedenleri belirlemektir. Sıcak suyla banyo yapmaktan kaçınarak başlayabilirsiniz. Bunun nedeni, sıcak suyun ciltteki doğal yağları tüketmesidir. Bunun yerine, daha sonra ılık su ve nemlendirici kullanın. Bir başka yararlı ipucu da sadece on dakika banyo yapmaktır. Yumuşak bir sabun kullanmalı ve banyo sayısını sınırlamaya çalışmalısınız. Duş almak bir başka önemli adımdır.

Kuru cildin aşırı yıkama, sert kimyasallara maruz kalma veya bazı tıbbi durumlar dahil olmak üzere birçok faktörden kaynaklanabileceğini hatırlamak önemlidir. Bunun tedavisine yardımcı olmak için, kuru cildinizin temel nedenini belirlemek ve doğru çözümü reçete etmek için doktorunuzla birlikte çalışın. Hassas ciltler için güvenli bileşenler içeren bir nemlendirici de kullanabilirsiniz. Ancak kuru cildiniz varsa retinol içeren bir nemlendirici kullanmayın, çünkü durumunuzu daha da kötüleştirebilir.

Kuru ciltten sonsuza dek kurtulmak istiyorsanız, birkaç basit adımı izlemelisiniz. Her şeyden önce, sıcak duşlardan kaçının. Bunlar doğal yağları vücudunuzdan çıkaracak ve kuruluğa daha da duyarlı hale getirecektir. Buna ek olarak, ılık suda kısa banyolar yapın ve daha sonra kalın bir nemlendirici kullanın. Bu, yüzü nemlendirmek için aynı ipuçlarını izleyerek yapılabilir.

Meyve enzimleri kuru ciltler için mükemmeldir. Ölü cilt hücrelerini pul pul dökmede mükemmeldirler. Meyve enzimlerini yüz maskesi veya yıkama olarak da kullanabilirsiniz. Meyve enzimlerindeki alfa-hidroksi asitler özellikle kuru ciltler için faydalıdır. Bu asitler ananas, papaya ve balkabağında bulunabilir. Kuru cilt mevsiminde, cildinizi nemli tutmak için günlük bir fincan deniz topalak suyu içebilirsiniz.

Kuru cildi önlemek için daima bol su içmelisiniz. Cildi nemli ve nemli tutmak için nemli tutmak önemlidir. Banyodan sonra da nemlendirici uygulamanız gerekir. Dışarıdayken, kalın bir nemlendirici de uygulamanız gerekir. Evin içinde olduğunuzda, yüzünüzü nemlendirmek daha kolay olacaktır. Bu aynı zamanda kırışıklıkların ve kuruluğun ortaya çıkmasını önlemenin harika bir yoludur.

Sıcak Su Cildinize Ne Gibi Bir Zarar Verebilir

Sıcak duş almaktan kaçının. Sıcak su cildinizi haşlayabilir ve kurumasına neden olabilir. Sıcak suda banyo yapmaktan kaçınmak da önemlidir. Sıcak bir duş almak sadece durumunuzu kötüleştirecektir. Eğer kuru cilt muzdarip eğer, sen dışardayken izolasyonlu eldiven kullanmaya dikkat etmelisiniz. Son olarak, yüzünüzü sabunla yıkamaktan kaçınmalısınız. Özel sivilce tipiniz için en iyi nemlendirici su ve ardından kalın bir nemlendiricidir.

Cilt tipinize bağlı olarak, günlük diyetiniz kuruluğun önlenmesinde önemli bir rol oynayabilir. Kırışıklıklara neden olabilir ve sizi daha yaşlı gösterebilir. Kokulara duyarlıysanız, kokusuz ürünler seçin. Bu ürünlerdeki bileşenler cildinizi kuru hale getirebilir. Bu bileşenler ayrıca kırışıklıkların gelişimini de teşvik eder. Banyodan sonra yüzünüzü nemlendirmek önemlidir. Kuru, lapa lapa cildiniz varsa, her gün nemlendirici bir krem kullanın.

Başa dön tuşu