Maskara Nedir?

Maskara Nedir?

Maskara nedir? Dudak parlatıcısının aksine, maskaranın rengi veya kokusu yoktur. Kirpikleri geliştirmek için bir dizi bileşen içerir. Çoğu karbon siyahı, demir oksit veya bitkisel yağlar içerir. Pigmentler kömür, petrol veya yağdan yapılır. Polimerler kirpiklere yapışan bir film oluşturur. Bu kat ‘kaplama’ olarak adlandırılır ve mumlar, mineral yağlar ve bitki bazlı bileşikler dahil olmak üzere çeşitli bileşenlerden oluşur.

Neyden Yapılıyor?

Maskara ile ilgili ilk yanlış anlama, balık pulları veya yarasa dışkısı içermesidir. Bu durum böyle değil. Çeşitli maskaralar, alerjik reaksiyonlara neden olabilecek bu bileşenleri içerir. Neyse ki, piyasada vegan dostu maskaralar var. Jojoba yağı ve yumuşatıcılara ek olarak, bazıları jojoba ve E vitamini gibi nemlendirici yağlar bile içerir. Daha pahalı olsalar da, kuru kirpikler için daha etkilidirler ve hacim ve kıvrılma yetenekleri sağlarlar.

Maskaranın Bileşenleri

Maskara ile ilgili bir başka efsane de yarasa kakasından yapılmış olmasıdır. Hiçbir kozmetik şirketi gözler için bir ürüne yarasa kakası dahil etmez. Bunun yerine, çoğu maskaranın bileşenleri karbon siyahı, Demir Oksit ve lanolindir. Bu malzemeler iğrenç gelse de, gerçeklere odaklanmalısınız. Bunlar, kaçınmanız ve dikkatli bir şekilde uygulamanız gereken tüm bileşenlerdir. Gözlerinize zararlı olabilecek bir dizi makyaj markası vardır, bu nedenle bir dud satın almamak için etiketleri dikkatlice okumalısınız.

Suya ek olarak, maskaranın modern versiyonu suya dayanıklıdır. Bu tip formül kirpikleri kurutur ve çıkarılmasını zorlaştırır. Bu tür ürünler hassas kirpikler için önerilmez. Formülasyona bağlı olarak, su itici bir formül gözleri ve kirpikleri tahriş edebilir. Bu nedenle, sadece kolayca zarar görmeyen kirpiklerde kullanılmalıdırlar. Maskara nedir?

Maskara ile ilgili bir başka yanlış anlama, yarasa dışkısı içermesidir. Gerçek şu ki, bu bileşen aslında balık pullarından yapılmış ve maskarada kullanılıyor. Ama bazı insanlar hala guano’nun yarasa kakasından yapıldığının farkında değiller. Bu, vegan ürünlerinkiyle aynı olmayan terminolojiye dayanan bir efsanedir. Ayrıca, eski veya süresi dolmuş maskaraları kullanmak güvenli değildir.

Birkaç çeşit maskara vardır ve bazıları tamamen doğal olduğunu iddia eder. Diğer maskaralar, gözleriniz için tehlikeli olabilecek plastikten yapılmıştır. Bazı insanlar maskara yapan bileşenlere alerjidir. Toksik olmasının yanı sıra, maskaradaki bileşenler bebekler için önerilmez. Bu yaygın yanlış anlamalardan kaçınmak istiyorsanız, her zaman onaylanmış, vegan bir ürün satın almalısınız. En iyi maskaralar yukarıda listelenen tüm bileşenlere sahiptir.

İki tür maskara vardır. Susuz sudan, susuz ise yarasa kakasından yapılır. Susuz maskara su içermezken, bir losyon tabanı guanin içerir. Bu tip yarasa kakasından yapılır. Terim anaerobiktir. İkisi arasındaki fark, guanin içermesidir. Antibakteriyel özelliği cilt sorunlarına neden olan bakterileri önler.

Geleneksel olarak, insanlar kendi maskara versiyonlarını yaptılar. Bununla birlikte, maskara için düzenlenmiş standartlar yoktur. Birkaç çeşidi vardır ve bunlar çevrimiçi olarak bulunabilir. En yaygın olanları su geçirmez ve su geçirmezdir. Her ikisi de farklı bileşenlere sahip olsa da, iyi bir ürün oluşturan bazı temel kurallar vardır. Ne tür satın aldığınıza bakılmaksızın, örnek bir boyut satın aldığınızdan emin olun. Seçiminizden memnun kaldığınızda, görünüşüne bayılacaksınız.

Ayrıca birçok maskara türü vardır. En yaygın olanı, çıkarılması zor olan su iticidir. Su itici maskaraların tahrişe neden olma olasılığı daha düşüktür, ancak çıkarılması genellikle zordur. Bazı maskara türleri suya dayanıklıdır. Diğer tiplerden daha kolay çıkarılırlar, ancak kirpiklere zarar verebilirler. En yeni maskara türleri aynı temel bileşenleri içerir. Aslında, kirpikleriniz için en uygun olanı seçebilirsiniz.

Maskara yaygın bir kozmetik ürün olsa da, herkes tam olarak nasıl çalıştığını veya cildi için en iyi türün ne olduğunu bilmiyor. Birkaç çeşit maskara vardır, ancak hepsi aynı temel bileşenleri içerir. Genel olarak bütün kirpik için uygulanan, ama bazı kadınlar sadece gözünün üstünde olanlar üzerinde uygulamak için seçin. Bazı kadınlar daha dolgun kirpikler oluşturmak için titrek bir fırça kullanır. Topaklanmayı en aza indirmek için maskaranızı en az iki kez uyguladığınızdan emin olun.

Başa dön tuşu