Sivilceler Nasıl Gider?

Sivilceye neden olabilecek birçok faktör vardır ve kendiniz tedavi etmeye çalışmak her zaman iyi bir fikir değildir. Sivilcelerinizin gitmesini istiyorsanız yapılacak en iyi şey, bir tedavi yöntemi önerebilecek bir dermatolog bulmaktır. Bununla birlikte, hala sorununuz varsa, diyetinizde değişiklikler yapmayı ve dermatoloğunuz tarafından önerilen bileşenlerle topikal maddeler kullanmayı da düşünmelisiniz. Aşağıda, sivilcelerinizi yok etmek için kullanabileceğiniz bazı yöntemler listelenmiştir.

Aknenin En Yaygın Nedeni

Aknenin en yaygın nedenlerinden biri ergenlik döneminde meydana gelen hormonal değişikliklerdir. Bu, yağ bezlerinizin normalden daha fazla yağ üretmesine neden olarak akne kopmalarına neden olur. Cildiniz yağlı veya hassassa, bu da sivilcenizin kötüleşmesine neden olabilir. Akne için çeşitli tedaviler vardır, ancak hiçbiri herkes için işe yaramaz. İşte sivilcelerinizden hızlı bir şekilde kurtulmanın en etkili yollarından bazıları:

Doktorunuzun yanı sıra ev ilaçlarını da deneyebilirsiniz. Etkilenen bölgeye bir çorba kaşığı zerdeçal, tarçın veya aloe vera jeli uygulayabilirsiniz. Bu akne durumunuza yardımcı olabilir. Ek olarak, cildinize aloe vera jeli de uygulayabilirsiniz. Bu bileşenlerden elde edilen yağ cildinizi yumuşak ve pürüzsüz hissettirir. Ama aşırıya kaçmamaya dikkat et. Sivilceni daha da kötüleştirmek istemezsin.

Sivilceye Neden Olan Gıdalardan Kaçının

Sivilceye neden olan gıdalardan kaçınmanın yanı sıra, bazı makyaj ve cilt bakım ürünlerinden de kaçınmalısınız. Örneğin, gözeneklerinizi tıkayabilecek alkol içeren fondötenler ve kremler kullanmaktan kaçınmalısınız. Diğer bir seçenek ise su bazlı makyaj ve yağsız losyon çözeltisi uygulamaktır. Yatmadan önce daima makyajınızı çıkarmalısınız. Egzersiz yaptıktan sonra yüzünüzü iyice temizleyin ve saçlarınızı yüzünüzden geri bağlayın. Son olarak, yüzünüzü tahriş etmeyen ve koparma alanlarını kaplayacak şekilde tasarlanmış kıyafetler giymelisiniz. Bir dermatolog size daha fazla ipucu verebilir ve akne salgınlarını önleyebilir.

Yüzünüze zerdeçal, tarçın ve aloe vera jelinden yapılmış bir macun da uygulayabilirsiniz. Ayrıca, etkilenen bölgeye bir çay kaşığı aloe vera jeli uygulayabilirsiniz. Ayrıca, stres ve alkolden de uzak durmalısınız. Bu iki faktörün cilt üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Bunları yaparsanız, stresin vücudunuz üzerindeki etkilerini azaltabilir ve akne gelişme riskini azaltabilirsiniz.

Sivilceleri Önlemek İçin İpuçları

Sivilceleri önlemek için takip edebileceğiniz birkaç ipucu var. İlk olarak, cildinizi tahriş eden yiyeceklerden kaçınmalısınız. İkincisi, gözeneklerinizi tıkayan yiyeceklerden kaçınmalısınız. Bu ipuçlarını kullanarak sivilceleri kolayca önleyebilirsiniz. Doğru yiyecek seçenekleri sivilcelerden kurtulmanıza ve cildinizi temiz tutmanıza yardımcı olabilir. Hala sorunlarınız varsa, bir dermatolog aramalısınız. Hassas bir cildiniz varsa, ondan kurtulmak için doğal ilaçları deneyebilirsiniz.

Sivilceleri tedavi etmenin en iyi yolu, buna neden olan gıdalardan kaçınmaktır. Ayrıca stres ve endişeden de kaçınmalısınız. Anksiyete ve depresyondan muzdaripseniz, bazı yiyeceklerden kaçınmaya çalışmalısınız. Bu gıdalar sivilceye neden olabilir ve çoğu durumda kaçınılmalıdır. Stresli hissettiğinizde, hormonlarınız artacak ve kopma olasılığınız daha yüksek olacaktır. Şiddetli akneden muzdaripseniz, kalıcı olarak tedavi etmek istiyorsanız bir dermatoloğa danışmalısınız.

Akneler İçin Bir Çok Ev İlacı Vardır

Akne için birçok ev ilaçları vardır. Akneden etkilenen bölgeye bir çorba kaşığı tarçın veya zerdeçal uygulayabilirsiniz. Cildinize aloe vera jeli de uygulayabilirsiniz. Bu akne riskini azaltacaktır. Ancak, bu yöntemlerin çoğu kısa vadelidir ve etkili olmayabilir. İstenmeyen yan etkileri olabilir. Daha fazla bilgi için bir dermatoloğa başvurun. Bazı insanlar bu doğal ilaçlardan bazılarını kullanabilirken, bazıları uzun süreli tedavi için önerilmez.

Akne için en iyi çare stresten kaçınmaktır. Garip gelse de stres seviyenizi düşürerek sivilcelerden kurtulmak mümkündür. Buna ek olarak, bazı doğal ev ilaçlarını deneyebilirsiniz. Bu yöntemler akne salgınlarını azaltmada etkilidir. Yüzünüze bir çorba kaşığı zerdeçal sürmeyi de deneyebilirsiniz. Genellikle bir çorba kaşığı tarçın, zerdeçal ve aloe vera jeli hile yapar.

Başa dön tuşu