Yağlı Ciltler İçin İyi Olan Nedir?

Yağlı cildi tedavi etmenin ilk adımı yüzünüzü temiz tutmaktır. Yüzünüzü mümkün olduğunca sık yıkayın ve sert temizleyiciler kullanmaktan kaçının, çünkü bu cildi tahriş edebilir ve yağ üretimini teşvik edebilir. Bunun yerine, hafif köpüren bir yüz temizleyici kullanın ve iyice kurulayın. Temizleyicinin komedojenik olmadığından, tahriş edici olmadığından ve alerjisiz olduğundan emin olun. Cildinizi sıkı hissettirecek bir krem yerine jel temizleyici kullanmak en iyisidir.

Güneş Kreminin Cildinize Faydası

Her gün güneş kremi uygulayın. Sıcak bir gün olmasa bile, güneşe maruz kalmak sebum üretimini tetikleyen bir reaksiyonu tetikleyebilir. Birçok nemlendirici ve fondöten güneş kremi içerir, ancak özellikle açık teniniz varsa, günde birkaç kez uygulanmaları gerekir. Kurutma kağıtları fazla yağı emebilir, ancak yüze yayılabilir. Bu mendiller ayrıca çok fazla sebum üreterek cildin aşırı dengelenmesini önlemeye yardımcı olur.

Komedojenik olmayan özelliklere sahip yüz yağlarını seçin. Komedojenik olmayan yağlar yağlı ciltler için faydalıdır çünkü cildin yağ üretimini dengeler ve cildin dengeli ve esnek hissetmesini sağlar. Yüz yağlarının yanı sıra akne tedavisinde de yardımcı olurlar. Genel olarak, yüz uzmanı Joanne Evans yağlı yüzlerde yüz yağları kullanmanızı önerir. Bu, sebum üretimini kontrol etmeye ve cildinizin taze görünmesini sağlamaya yardımcı olacaktır.

Yağlı ciltler İçin Farklı Ürün Türleri Vardır;

Yağlı ciltler için çalışan farklı ürün türleri vardır. Su bazlı ürünler hafiftir ve yüzünüzde ağır kalıntı bırakmaz. Fondöten makyajı, nemlendiriciler ve güneş kremleri için yaygın olarak kullanılırlar. Kuru cilde sahip olanlar için jel temizleyici en iyi seçenek olabilir. Bazı nemlendiriciler, cildi nemlendirmeye ve nemlendirmeye yardımcı olan çinko ve gliserin içerir.

Su bazlı ürünler yağlı ciltler için mükemmeldir. Bu ürünler genellikle jel bazlıdır ve cilt üzerinde ağır bir kalıntı bırakmaz. Nemlendiricilere ek olarak, yağlı tenli insanlar için doğal bileşenler olan çinko ve gliserin içerirler. Hem su bazlı hem de jel bazlı ürünlerin bir kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Kuru veya hassas cildiniz varsa, jel bazlı bir nemlendirici düşünebilirsiniz.

Yüzünüzü temizledikten sonra jel bazlı bir nemlendirici uygulayın. Büzücüler fazla yağı gidermek için çalışır. Bu ürünler gözenekleri sıkılaştırmak için tasarlanmıştır. Ürün ayrıca cildinizde birikmiş olabilecek makyajın giderilmesine de yardımcı olacaktır. Su bazlı ürünler kullanmaya ek olarak, alkol içeren büzücüler de aramalısınız. Büzücüler ayrıca rosacea’lı kişilerde idareli olarak kullanılmalıdır.

Nemlendirici altında yağlı bir cilt serumu kullanılmalıdır. Fazla yağı en aza indirecek şekilde formüle edilmelidir. Yağlı cilde sahip insanlar için uygun olmalıdır. Hyaluronik asit içeren bir nemlendirici de yağlı cilde nemlendirme ve elastikiyet sağlayacaktır. Yüzünüzü temizledikten sonra nemlendirici uygulamanız gerekir. Kuru cildiniz varsa, hyaluronik asit içeren bir serum yüzünüzü nemlendirir.

Büzücüler fazla yağı giderir. Yağlı ciltler için bir zorunluluktur. Bir büzücü bir tür köpük temizleyicidir. Fazla yağı azaltmak için yüze uygulanabilen bir sıvıdır. Büzücüdür ve büzücüler gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olur. Bunlar yağlı cildi kontrol etmek için gereklidir. Her zaman bu maddeleri içeren bir nemlendirici kullanmalısınız.

Tıkayıcı cilt bakım ürünleri cildinizin nemli ve esnek kalmasına yardımcı olur. Tıkayıcı bir krem, yağın kurumasını önleyecektir. Bir nemlendirici içermelidir. Bu ürünler kuruluk ve kaşıntıyı önlemeye yardımcı olacaktır. Tıkayıcı bir temizleyici aşırı sebumun azaltılmasına yardımcı olacaktır. Düzenli bir pul pul dökülme cildinizi pürüzsüz ve esnek tutacaktır.

Limonlar yağlı ciltler için mükemmeldir. Sağlıklı ciltler için önemli olan C vitamini bakımından zengindirler. Doğal bir C vitamini kaynağı olmasının yanı sıra, limonlar aşırı sebum üretimini azaltmaya da yardımcı olur. Ayrıca vücudu detoksifiye ederek aşırı sebuma katkıda bulunan toksinleri atarlar. Muzlar ayrıca magnezyum, potasyum ve E vitamini bakımından zengindir. Bir muz yüzdeki fazla sebum miktarını azaltabilir ve sivilceyi önleyebilir.

Başa dön tuşu