İsot Nedir?

ISOT kısaltması “Zaman Denizi’ndeki Ada” anlamına gelir.” Hem yakın hem de uzak geçmişte bulunabilecek gizemli bir adaya atıfta bulunan kurgusal bir roman. Bilim kurgu hayranları arasında giderek daha popüler hale gelen bir tür alternatif tarih romanı. Dahası, yerel kültürün bir parçası. İSOT kelimesi tanınmış bir mutfak terimi olmasa da, bir takım anlamları vardır.

İsot Ne Anlama Gelir?

Başlamak için, Isot’nin ne anlama geldiğine bakalım. Bu terim, ham petrolün bileşimini ölçmek için petrol test laboratuarlarında kullanılır. Ayrıca yağlayıcının yağ içeriğine de işaret edebilir. Belirli bir yağ türü için standarda İSOT denir. Bazı petrol ürünleri üreticileri, ürettikleri ürünlerin güvenli ve yüksek kalite standartlarına sahip olmasını sağlamak için ISOT kullanmaktadır. Belirli bir ürünün güvenli olup olmadığını belirlemek için laboratuvar tezgahında test edilmelidir.

Diğer biberlerin aksine, İSOT bir baharattır. Kurutulmuş urfa biberlerinden yapılır. Bu biberlerin tohumları düz yüzeylerden çıkarılır, daha sonra temiz bir yüzeyde kurutulur. Kurutma işlemi üç güne kadar sürebilir. İlk gün Urfa biberleri kırmızı, mor ve siyaha döner. Üçüncü günden sonra izot tipi baharat oluşur. Acı biberin Türkçe versiyonu sumak.

isot

Bir kavanoz İSOT almak istemiyorsanız, sumak veya diğer baharatların yerini alabilirsiniz. Isot’ye benzer bir dizi başka ürün var. Örneğin, isot’u değiştirmek için baharat sumakını kullanabilirsiniz. Eğer sende yoksa, sumak’ı deneyebilirsin. Emin değilseniz, onun yerine sumak kullanabilirsiniz.

ISOT, “Petrol Testi için Uluslararası Standartlar” anlamına gelir.” Anlamı, petrolle ilgili çeşitli terimlerle ilgilidir. Adı, gıdanın kalite açısından test edilmiş belirli bir madde içerdiğini ima eder. Bu, herhangi bir yağ türünün ortak bir özelliğidir. Çiğ etle pişiriyorsanız bu tür baharatları kullanmak en iyisidir. Bir tutam içinde yapmak da yararlıdır. Günlük protein dozunuzu yemenin sağlıklı bir yoludur.

İsot Türleri

Birçok farklı isot türü vardır. Kokuyu sevmiyorsanız, yerine sumak koyabilirsiniz. Eğer isot’u sevmiyorsanız, sumak kullanabilirsiniz. Tadı sumakınkine çok benzer, bu da acı olduğu anlamına gelir. Soğan, sarımsak ve biber aromasına sahiptir. Bu isot ile yemek pişirmenin popüler bir yoludur.

İSOT, zeytinyağlı yemek pişirmede önemli bir bileşen olsa da, bu bileşen için başka birçok terim vardır. Ayrıca zeytinyağında en çok kullanılan yağdır. Yine de, bu Şartların herhangi bir yerine, sumak dahil olabilir. Ancak, bölgenizde isot bulamazsanız, bunun yerine sumak kullanabilirsiniz. Beğenmezseniz, dereotu veya fesleğen gibi diğer bitkilerle değiştirmeyi de deneyebilirsiniz.

Biber hayranı olsanız da olmasanız da, bu eşsiz ve lezzetli yemeğin tadını çıkarabilirsiniz. Kendinizi orta doğu biberleriyle tanıştırmanın harika bir yolu olabilir. Ama isot kelimesini anlayamıyorsan cesaretini kırma. Bunu anlayamıyorsanız, bunun yerine sumak kullanmayı düşünün. Tadı benzer, ama biraz daha sıcak. Bu baharatı makarna ve diğer tarifleri baharatlamak için de kullanabilirsiniz.

İSOT kelimesinin birden fazla anlamı olsa da, genellikle diğerleriyle ilişkilendirilir. Herhangi bir kısaltmada olduğu gibi, isot’un tam anlamı değişir, ancak bunu bir sözlükte veya çevrimiçi olarak bulabilirsiniz. Aramak istemiyorsanız, bunun yerine sumak veya kırmızı biber gevreği deneyebilirsiniz. Ancak bu iki baharat genellikle birbirleri için ikame edilir ve en iyi sonuçlar için bir kombinasyon denemeniz gerekebilir.

Eğer isot’u bulamıyorsanız, onu sumak ile değiştirebilirsiniz. Bu isot nadir bir baharat olsa da, sumak için ikame edilebilir. Her ikisi de aynı dumanlı tada sahiptir, ancak farklı kullanımları vardır. Pizza, salata ve soslar da dahil olmak üzere yiyecekleri baharatlamak için kullanabilirsiniz. İsot kullanmanın en iyi yolu ezilmiş biberlerden bir macun yapmaktır.

Başa dön tuşu