Kaplumbağalar Ne Kadar Yaşar?

Kaplumbağaların ne kadar yaşadığı sorusuna kesin bir cevap olmasa da, çoğu hayvandan daha uzun yaşadıklarına dair bazı kanıtlar vardır. Uzun ömürlülüklerini açıklayabilecek faktörlerden biri, vücutlarında enerji üreten kimyasal ve fiziksel süreçleri ifade eden yavaş metabolizmalarıdır. Bir kaplumbağa gençken, 40 yıl kadar yaşayabilir. Bundan sonra 70 yıl kadar yaşayabilir. Genel olarak, 40-50 yıllık bir ömre sahiptirler, ancak bu türlerden türlere değişir.

Esir Ve Vahşi Kaplumbağalar

Esir ve vahşi kaplumbağalar arasındaki temel fark, olgunlaştıkları yaştır. Bu erken aşamada, bir deniz kaplumbağası iki ila on yıl arasında seyahat edebilir. Olgunluğa ulaşmaları için gereken süreyi tam olarak belirlemek zordur, ancak esir yetiştirilmiş bir deniz kaplumbağasının ortalama yaşı yaklaşık 30 yıldır. Hayvan ömrünün büyük bir bölümünde bir tankta hapsedilmediği sürece kırk yıl veya daha uzun süre yaşayabilir.

Bir kaplumbağanın ne kadar yaşadığını belirlemede birkaç faktör önemli bir rol oynar. Vahşi doğada, kaplumbağalar tutsaklarından daha uzun yaşarlar çünkü kabukları yırtıcılardan koruma sağlar. Ömürlü artırır bu özellikleri de yıllardır onların üremesi için izin verir. Bir evcil hayvanın uzun bir yaşam sürmesini istiyorsanız, özellikle daha önce hiç sahip olmadıysanız, bir kaplumbağa satın almayı düşünün.

Kaplumbağa Ömrü

Bir kaplumbağanın maksimum ömrü 40 yıldır. Bununla birlikte, bir evcil kaplumbağayı 50-70 yıl boyunca bir tankta tutmak mümkündür. Bir kaplumbağanın ortalama ömrü yaklaşık 40 yıl iken, bazı türler 150 yıla kadar yaşar! Bunlar hala oldukça kısa ömürlü hayvanlardır, ancak evcil bir kaplumbağanın bu kadar uzun yaşayacağını garanti etmenin bir yolu yoktur. Ancak esaret altındaki bir kaplumbağanın ortalama yaşam beklentisi insanlardan çok farklı değildir.

Bir evcil kaplumbağa 10 ila 80 yıl arasında herhangi bir yerde yaşayabilir. Bazı büyük türler 200 yıl kadar yaşayabilir. Bir deniz kaplumbağası örneği, 2006 yılında yaşayan en yaşlı hayvan olduğu bildirilen ve 150 kilogram ağırlığındaki Adwaita’dır. Öldüğünde, dünyanın en eski chelonian’ı ve Guinness Rekorlar Kitabı olarak tanındı.

Bir kaplumbağa Rutin aktiviteleri sırasında bir kaplumbağa nefesini 45 dakika ile bir saat arasında tutabilir. Tipik bir dalış dört ila beş dakika arasında sürer, hayvan bazen dalışlar arasında birkaç saniye boyunca yüzeyde dinlenir. Herhangi bir türdeki yetişkin bir dişinin ömrü, yetişkin bir erkeğin ortalama ömrüne benzer. Bir evcil hayvan olarak, bir deniz kaplumbağasının yaşam beklentisi yaklaşık 80 yıldır.

 

Bir kaplumbağanın ömrü çeşitli faktörlere bağlıdır. Ortalama ömrü yaklaşık 40 yıl olmasına rağmen, yüzlerce yıl yaşayabilecek başka türler de vardır. Genel olarak, kadınların erkeklerden daha uzun yaşama olasılığı daha yüksektir, ancak erkekler genellikle agresiftir ve bu da sağlıklarına zararlı olabilir. Bir evcil kaplumbağanın ömrü, genetik yapısı da dahil olmak üzere birçok yönden önemlidir. Yaşam tarzına ek olarak, stresten de uzak olmalıdır.

Bir kaplumbağanın ömrü genellikle verilen diyet türünden etkilenir. Çoğu kaplumbağa türü omnivor olsa da, bazı türler de böcekleri yiyecektir. Çoğu kaplumbağanın otçul olduğunu ve onları sebze ve meyvelerle beslemenin evcil hayvanınız için sağlıklı bir diyet sağlayacağını akılda tutmak önemlidir. Diyetleri konusunda endişeleriniz varsa, vejetaryen bir yaşam tarzı düşünmelisiniz.

Bir kaplumbağanın ömrü önemli ölçüde değişebilir. 10 yıl kadar kısa olabilir. On yıldan fazla bir süredir, bir kaplumbağanın ömrü 30 yıl kadar uzun olabilir. Buna ek olarak, 100 yıla kadar yaşayabilir. Sağlıklı bir kaplumbağanın yaklaşık 50 yıllık ömrü olmalıdır. En uzun ömürlü tür, en büyük nüfusa sahip türdür. Bu tür uzun ömürlülüğü ile bilinir ve doğru ortam verilirse yaşlanmaya kadar yaşayabilir.

Başa dön tuşu