Kedi Kaç Tane Doğurur?

Bir kedi hamile kaldığında ortaya çıkan ilk soru, kaç yavru kedi doğurur? Dişi bir kedi için dört ila altı yavru kedi çöpü yaygındır. Fetal membranlar güçlü uterus kasılmaları ile yırtıldığında bir yavru kedi doğar. Bu aşama 24 ila 36 saat sürer. İkinci aşama üçüncü ile neredeyse süreklidir. Kedi emzirmeye hazır olduğunda, anne rahmini uzatmaya başlar.

Anne kedinin sıcaklığı doğumdan 24 saat önce 100 derece Fahrenheit’in altına düşer. Yavru kedi yaklaşık iki ila altı saat içinde doğacak. Anne kedi hazır olduğunda, yavru kedi takip edecek. İşlem genellikle doğumlar arasında 10 ila 60 dakika arayla iki ila altı saat sürer. Anne kedinin muhtemelen doğumdan birkaç saat sonra çöp kutusunun yakınında kalması gerekecektir.

Kedilerin Gebelik Süreci

Gebelik süresi yaklaşık üç ila dört haftadır. Kedinin karnı çiftleşmeden yaklaşık 30 gün sonra büyük bir boyuta ulaşacaktır. Meme uçları, gebe kaldıktan yaklaşık iki ila üç hafta sonra genişleyecek ve kızaracaktır. Doğumdan birkaç saat sonra, bir anne kedi sabah bulantısı yaşayacaktır. Kedinin hastalık belirtileri göstermesi durumunda bir veterinere danışılmalıdır. Bu, annenin rahminde meydana gelen hormonal değişikliklerden kaynaklanabilir.

Plasenta teslim edildikten sonra, yavrular ikinci ve üçüncü aşamalardan geçmeye devam edecektir. Kedinin cinsine bağlı olarak, bir anne kedi her 10 ila 60 dakikada bir yavru kedi doğurabilir. Doğum yapma süreci iki ila altı saat sürebilir ve her biri arasındaki aralıklar 10 ila bir saat arasında sürer. Anne kedi ayrıca her doğum arasında 36 saate kadar sürebilen bir dinlenme süresinden geçebilir.

 

Yavru kedi sayısı annenin yaşına göre belirlenir. Örneğin, ilk kez bir annenin genellikle ikinci kez bir anneden daha küçük bir çöpü olacaktır. Anne tüm yavrularını iki ila altı saat içinde doğuracaktır. Yavrular prematüre ise, kedi hepsini doğurmayabilir. Anne birden fazla çöp taşıyor olsa bile ölümcül olabilir.

Bir kedinin birden fazla yavru kediye sahip olması nadir değildir. Genellikle bir ila üç arasında doğum yapar. Anne birkaç yavru kedi doğuracak ve birkaç tane doğurabilir. Annenin rahmi tamamen sıvı ile dolduğunda, kedi yaklaşık iki ila üç ay içinde yavrularını bırakacaktır. Annenin rahmi dışkı ile tıkandığında gebelik sonlandırılır.

Son aşamada, anne yemek yemeyi bırakacak ve sadece bir yavru kedi doğurabilecektir. Toplam dört ila beş hafta boyunca yavru kedi doğurmaya devam edecek. Kraliçe kedi doğuma başlamadan 24 saat önce yemeyi bırakacak. Eğer yemiyorsa, yemeyi bırakacaktır. Bir kadının kediciği daha sonra beş ila yedi yavru kediye sahip olacak. Muhtemelen her iki ila dört yılda bir çöpü olacak.

 Son Hamilelik Sırası

Son hamilelik sırasında, kedinin meme bezleri büyür. Vücudunun dış duvarı boyunca 2 paralel sıra halinde düzenlenmiştir. Bir kedinin tipik olarak dört çift meme bezi vardır. Anne sütü doğumdan iki gün önce akmaya başlar. Anne sütü yaklaşık bir hafta veya daha fazla sürecek. Hamile bir kedinin çöpünde altı yavru kedi olabilir.

Kedi hamileyse ve zaten bir çöp vermişse, bitene kadar bunu yapmaya devam edecektir. Çöp boyutuna ek olarak, hamile bir kedi doğum yaparken ses çıkarır ve sıkıntılı görünür. Yeni doğmuş bir yavru kedi büyük olasılıkla göbek kordonunu çiğneyecek ve plasentayı yiyecektir. Sağlıklı bir dişi kedi doğumdan sonra mırıldanmaya ve yemeye devam edecektir. Yavru kedi arasındaki aralık 10 dakika ile bir saat arasında olacaktır.

Başa dön tuşu