Kediler Banyo Yapar Mı?

Kedinizin banyoya ihtiyacı var mı? Çoğu kedi banyo yapmaktan hoşlanmaz. Bunun nedeni, katlarının doğal olarak onları temiz ve nemli tutmasıdır. Bununla birlikte, düzenli fırçalamanın tadını çıkarırlar. Kedinize banyo yaparsanız, temiz bir havlu ve duş başlığı kullandığınızdan emin olun. Bu, kedinizin taze kokmasını sağlamanıza yardımcı olacaktır. Buna ek olarak, kedinize bir yıkama vermek, çöp kutusunun bir adım önünde kalmanızı sağlayacaktır!

Kediler Sudan Hoşlanmaz

Kediler sudan hoşlanmazlar ve çoğu banyo yapmadan hayatları boyunca giderler. Diğerleri duşa girecek, bu da onlara Psiko benzeri bir deneyim kazandırabilir. Davranışçılara göre, kediler sudan hoşlanmazlar çünkü Afrika’nın kurak bölgelerinde evrimleştiler ve bu davranış özelliklerini vahşi atalarından almadılar. Bu nedenle, kesinlikle gerekli olmadıkça kedinize banyo yapmaktan kaçınmak önemlidir.

Kediler bir banyo gerekmez, ancak bazı yapmak. Bu yaratıklar, dişleri ve dilleri de dahil olmak üzere kendilerini tımar etmek için çeşitli araçlar kullanırlar. Pençeler tükürük ile nemlendirilir ve dil kürkü pürüzsüzleştirir. Buna ek olarak, kediler kirli hissettiklerinde kendilerini yıkayabilirler. Kedinize banyo yapmak veya kuru bırakmak isteyip istemediğinize bakılmaksızın, kedinizin banyoya ihtiyacı olup olmadığını anlamanın tek bir yolu vardır.

Evcil kediler bir banyo gerekmez iken, bazı yapmak. Aslında, bir musluktan su içmeyi veya kuru bir lavaboda kıvrılmayı tercih ederler. Banyo yapmak sadece kediniz oynamaktan veya yemekten bıktığında yapılmalıdır. Bu mellower ve sakin hissetmelerine yardımcı olacaktır. Ayrıca, onları banyoya götürmeden önce kedinizin tırnaklarını kesmeyi ve pençelerinin uçlarını donuk olacak şekilde kesmeyi de unutmamalısınız.

Çoğu kedinin banyoya ihtiyacı olmamasına rağmen, bazı kedilerin cildini temiz tutmak için banyoya ihtiyaç duyabileceğini bilmek önemlidir. Aynısı yaşlılar için de geçerlidir. Yaşlı kediler daha sık banyoya ihtiyaç duyabilirler çünkü kendilerini tımar etmekte zorlanırlar. Kirli bir kedi yaşlılığın bir işaretidir. Bir kedi ne kadar ıslanırsa o kadar iyidir. Hasta bir kedi ise, ilaçlı bir banyo gerekli olabilir.

Bazı kedilerin banyoya ihtiyacı vardır çünkü paltoları çok kirlidir. Banyo yapmaya ek olarak, kedinizin pençelerini de temizleyebilirsiniz. Kedinizin uzun saçları varsa, karışıklığı önlemek için banyoya ihtiyacı olabilir. Kedinizin uzun bir ceketi varsa, kürkünü kesilmiş halde tutabilirsiniz. Kısa saçlı bir kediniz varsa, onu yıkamanıza gerek olmayabilir.

Banyo Kediler İçin Bir Zorunluluk Değildir

Banyo, kediniz için bir zorunluluk değildir. Bazı kediler sudan bile hoşlanmazlar ve kuru bir lavabo veya musluk tercih ederler. Bir kediyi yıkamak gerekli değildir, ancak banyodan önce fırçalamak hala önemlidir. Uzun kollu giyinirseniz daha rahat olur. Kedinizi hazırladıktan sonra banyo yapabilirsiniz. Kedinizin küvet isteyip istemediğinden emin değilseniz, güvenli hissetmesini sağlamak için lastik küvet kullanmayı deneyin. Birkaç santim su yeterli olmalı. Küveti sıcak tutmalısın. Ilık bir küvet işe yarar.

Kedinin banyoya ihtiyacı yok. İhtiyacı olan tek şey düzenli bir fırçalamadır. Kedinizin uzun saçları varsa kedinize banyo da yapabilirsiniz. Kedinizin yıkanmak istediği zamanı ve yeri seçebilirsiniz. Kediniz bu fikri beğenmiyor gibi görünüyorsa, karışıklığı azaltmak için ceketini yalamasına izin verebilirsiniz. Ama banyo yapmaktan nefret ediyorsa, ona banyo yapmayı bırakmalısın.

Köpeklerin aksine, kedilerin banyoya ihtiyacı yoktur. Kendilerini yalarlar, bu da kendilerini yıkamalarını gereksiz kılar. Çünkü temizlenmek için banyoya ihtiyaçları yok. Bu bir kedi için doğal bir davranıştır, bu yüzden düzenli olarak yapmanız iyi bir fikirdir. Bir kedinin ceketi nem emici malzemeden yapılmıştır, bu nedenle ıslatmak evcil hayvanınız için acı verici olmayacaktır.

Başa dön tuşu