Kediler Nasıl Temizlenir?

Bir kediyi temizlerken akılda tutulması gereken ilk şey, düzenli ayak ve kulak hijyeninin önemidir. Evcil hayvanınız olmaması gereken yerlere girebilir.Kesik ve kıymık olup olmadığını düzenli olarak kontrol etmek önemlidir. Bunları çıkarmak için bir cımbız kullanabilirsiniz ve kan varsa kedinizi veterinere götürmelisiniz. Kediniz uzun tüylü ise, saçları ayak parmakları arasında büyür ve kırpılması gerekir. Bir çift yuvarlak makas kullanmak ve fazla şampuanı yıkamak en iyisidir.

Kedilerinizi Dikkatli Temizleyin

Kedinizin kulaklarını temizlerken, döküntüleri, kulak akarlarını ve diğer tahrişleri aradığınızdan emin olun. edinizin yaydığı kötü kokulara dikkat edin, çünkü bunlar bir enfeksiyon olabilir. Bunlardan herhangi birini fark ederseniz derhal veterinerinize başvurun. Ayrıca, çapraz bulaşmayı önlemek için kullandıktan sonra daima ellerinizi ve paçavralarınızı yıkayın. Emin değilseniz, kulaklarını temizleyebilmeniz için birinden kedinizi sabit tutmanıza yardım etmesini isteyin.

Kedinizin kulaklarını temizlemenin ilk adımı kulağı kontrol etmektir. Kedinizin ishali veya mide rahatsızlığı varsa, dışkı lekeleri olacak ve bu da kendisini düzgün bir şekilde tımar etmesini zorlaştıracaktır. Kedinizin ne kadar tedirgin olduğuna bağlı olarak, kulağını temizlemek için suyla bir kase kullanmanız gerekebilir. Alternatif olarak, kuyruğu parmaklarınız arasında tutabilir ve elinizi kedinizin çenesinin altına yerleştirebilir ve kulağınıza dışarıdan hafifçe masaj yapabilirsiniz. Bu, temizleyicinin en derin çatlaklara ulaşmasına, mevcut balmumu ve kalıntıları gevşetmesine yardımcı olacaktır.

Kulak bölgesi özellikle hassas bir bölgedir. Kedinize herhangi bir rahatsızlık vermemek için, kulak temizliğini mümkün olduğunca kısa tuttuğunuzdan emin olun. İdeal olarak, yumuşak bir bez kullanacak ve kulak bölgesini hafifçe fırçalayacaksınız. Bu şekilde, kedinizin kendisini çizmediğinden veya hiçbir şey kapmadığından emin olabilirsiniz. Kulağın son kısmı en hassas olanıdır, bu nedenle bir fırça kullanıyorsanız kedinizin kafasını tutturmak isteyebilirsiniz.

                                                        İlk Adım

İlk adım, kediyi dik konuma getirmektir. Ardından, iğneyi kulağın üzerine hafifçe bastırın. Kediniz bir kokarca ise, onu temizlemenin en iyi yolu pinnayı çenesinin altına koymaktır. Kediyi dik tutarak, ulaşması daha kolay olacak ve aynı zamanda daha iyi konfor sağlayacaktır. Son olarak, kulak suya batırılmış pamuk topları kullanılarak temizlenmelidir.

Kedinizin kulaklarını temizlemeden önce ellerinizi sabun ve suyla yıkamanız gerekir. Daha sonra pamuk toplarını çözeltiye batırın. Kedinizin yüzüne veya kulak kanalına parmağınızla dokunmamaya dikkat edin! Bu şekilde, hiçbir enfeksiyonun yayılmamasını sağlayacaksınız. Kedinizin herhangi bir koku alma duyusuna sahip olmadığını hatırlamak önemlidir. Kokarca kokusu onun için hoş olmayabilir.

Bir sonraki adım kulakları temizlemektir. Kulağa bir pamuk topu yerleştirerek başlayın. Kedinin kulaklarının temiz ve enkaz içermediğinden emin olmalısınız. Daha sonra diğer kulağı da yıkamalısınız. Kulağa az miktarda alkol uygulamayı da deneyebilirsiniz. Alkol bazlı çözelti bir kedinin kulağı için iyi bir seçim olacaktır. Onu asla kulaklığa ya da yüze zorlamamalısın.

İlk adım kulakları iyice temizlemektir. Başlamadan önce, kulağa korkusuz bir reçeteli ilaç koymalısınız. Alternatif olarak, odayı Feliway ile püskürtebilir ve kedinizi bir havluya sarabilirsiniz. Kulakları ovmak için pamuklu bir disk de kullanılabilir. O zaman işin bitti! Bir sonraki adım kulağı temizlemektir. Böylece kulağın temiz olduğundan emin olursun.

Kulağı temizlemeden önce ellerinizi iyice yıkadığınızdan emin olun. İki ayrı kaseye temiz su dökün. Ardından, pamuk topunu her göze batırın. Ardından, tabancayı temiz bir pamuk topuyla silin. Kulaklar temizlendikten sonra, şimdi bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Kedinizin temizleyiciyi sallamasına izin vererek, kulağın daha derin yarıklarına girmesine ve enfeksiyonu önlemesine izin verebilirsiniz.

Başa dön tuşu