Köpekler Ne Kadar Tüy Döker?

Her köpek ne kadar tüy döktüğüne göre değişse de, diğerlerinden daha ağır katlara sahip olma eğiliminde olan birkaç cins vardır. Bazı köpekler sıcaklıktan bağımsız olarak yıl boyunca tüy dökerler. Diğerleri mevsimsel değişikliklere hazırlanmak için öncelikle ilkbahar ve sonbaharda dökülür. Ağır dökücüler arasında Beagle’lar, Border Collies, Akitas, Saint Bernards ve Golden Retriever’lar bulunur. Düşük tüy döken ırklar arasında Malta, Airedale Teriyerleri ve Minyatür Kanişler bulunur.

Mevsimler Arasında Geçişte Yoğun Bir Şekilde Köpekler Tüy Dökebilirler

Sezon, bir köpeğin ne kadar tuttuğunda rol oynar. Birçok popüler ırk, mevsimler arasındaki geçiş sırasında yoğun bir şekilde dökülme eğilimindedir. Diğer köpekler kış aylarında orta ila şiddetli dökülme yaşayabilir. Köpeğinizin sahip olduğu palto türü, ne kadar tuttuğunda büyük rol oynayacaktır. Uzun paltolu bir köpeğiniz varsa, bu köpeğinizin ağır şekilde dökülmesine neden olabilir. Buna karşılık, kısa kaplamalı, çift kaplamalı bir köpek sadece biraz dökülebilir.

Tüy Dökmeleri Çeşitli Faktörlerden De Kaynaklanabilir

Çoğu zaman, aşırı dökülme çeşitli faktörlerden kaynaklanır. İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinde, bazı köpek ırkları diğerlerinden daha fazla dökülür. Ancak, köpeğinizi nasıl tutuyor çok etkileyen diğer faktörler vardır. Köpeklerdeki cilt koşulları egzama ve kepek de dahil olmak üzere dökülmelerine neden olabilir. Bu faktörlere ek olarak, yaz aylarında mevsimsel dökülme artabilir. Sağlıklı bir paltoyu korumak için köpeğiniz normalden daha ağır bir dökülme mevsimi yaşayabilir.

Genel olarak konuşursak, çoğu köpek sadece biraz dökülür ve onunla ilgilenmezseniz uzun vadeli bir sorun olabilir. Köpeklerde aşırı dökülmenin başlıca nedenleri dehidrasyon ve aşırı efordur. Bir köpek sahibi olarak, köpeğinize gün boyunca yeterli su sağladığınızdan emin olmalısınız, çünkü daha sıcak aylarda daha fazla suya ihtiyaç duyarlar. Köpeğinizin ağır bir dökülme döngüsü olduğunda, bir veterineri ziyaret etme zamanı gelebilir. Uzun bir süre devam ederse, evcil hayvanınızın daha fazla egzersize veya farklı bir diyete ihtiyacı olduğunun bir işareti olabilir.

Bazı köpekler aşırı derecede dökülürken, diğerlerinin hiç dökülme olasılığı daha düşüktür. Bir köpeğin paltosu sürekli büyür ve dökülme, eski, hasar görmüş saçların yeni, sağlıklı ipliklerle değiştirilmesine izin verir. Bu işlem köpek bakımının doğal bir parçasıdır ve köpeğinizin ceketini iyi durumda tutar. Bununla birlikte, ilkbahar ve sonbaharda en bol dökülme meydana gelir. Zararlı çevresel unsurlardan kaçınarak evcil hayvanınıza uygun şekilde bakmak en iyisidir.

 Köpeklerin Tüy Dökmesi Düzenli Bakım Ve Banyo İle Önlenebilir Mi?

Dökülme kaçınılmaz olsa da, düzenli bakım ve banyo ile önlenebilir veya en aza indirilebilir. Köpeğinizin paltosunu fırçalamak, ölü tüyleri paltodan çıkaracaktır. Ayrıca, kıvırcık veya kıllı saçlı köpekler diğer saç tiplerinden daha fazla dökülebilir. Evcil hayvanınızın paltosuna dikkat etmek, paspasları ve karışıklığı önlemek için çok önemlidir. Köpeğiniz aşırı derecede kanıyorsa ve ciddi sağlık sorunları varsa veterinerinize danışmanız çok önemlidir.

Bazı ırklar tüm yıl boyunca dökülürken, çoğu köpek sonbahar ve ilkbaharda biraz fazladan dökülür. Çift kat ve ince bir astar tabakası var. Astar, üst kattan daha kısa ve yumuşaktır, bu nedenle genellikle kış aylarında görülür. Üst kat, bir köpeğin neden döküldüğünün en belirgin nedenidir. Düzgün bakımlı bir ceket, köpeğinizin alerjilerini ve diğer hastalıklarını önler. Saç sağlığın bir işaretidir.

Mevsimlerde bir köpeğin paltosu. İlkbaharda başlar ve sonbaharda tekrar düşer, bir kışlık ceket dökülür. Bazı ırklar diğerlerinden daha fazla dökülür. Bazı köpekler diğerlerinden çok daha fazla dökülür, ancak bu tamamen normaldir. Köpeğinize düzenli olarak bakmanız gerekli değildir. Her gün fırçalarsanız evcil hayvanınız daha mutlu olacaktır. Seninle aynı oranda dökülecek. Ancak köpeğinizi fırçalamak aşırı dökülmeyi önlemeye yardımcı olabilir.

Köpekler yılın farklı zamanlarında dökülürken, dökülme bazı hastalıkların bir göstergesi olabilir. Bir köpeğin ceketi ışığa ve ısıya duyarlıdır, bu nedenle evcil hayvanınızı iyi nemlendirmek önemlidir. Köpeğiniz çok fazla dökülürse, veterinerinize danışmalı ve onları sıcak veya kuru sıcaklıklara maruz bırakmamalısınız. Köpeğiniz için en iyi diyet ve egzersiz programını önerecektir. Evcil hayvanınızı ne zaman durduracağınızı ve egzersiz yapmaya başlayacağınızı bilmek de iyidir.

Başa dön tuşu