Zürafalar Ne Kadar Uzundur?

İnsanlardan en sık sorulan sorulardan biri, “Zürafalar ne kadar uzun?” Zürafa Afrika toynaklı bir memelidir. Yeryüzündeki en uzun hayvan ve en büyük geviş getiren hayvandır. Geleneksel olarak, zürafalar dokuz alt türü olan bir tür olarak kabul edildi. Bugün, dokuz alt tür olduğunu biliyoruz, bu yüzden vahşi doğada karşılaştığımız hayvanları tanımlamamıza daha fazla güvenebiliriz.

Zürafaların 78-100 santimetre ölçen gülünç derecede uzun bir kuyruğu vardır. Ayrıca 31 ila 39 inç uzunluğunda bir boynu var. Bu, yedi metre yüksekliğe veya 2,1 metreye ulaşabilecekleri anlamına gelir. Boyları, 1,5 metreye veya beş metreye kadar uzayabilen uzun boyunlarından kaynaklanmaktadır. Bir bebek zürafası 1,9 tona kadar çıkabilir ve 29 mil / saate kadar çıkabilir.

Bir zürafa, neredeyse 30 cm uzunluğunda bir boynu olan büyük bir memelidir. Başlarını, kadınlar için erkekler için ve bir iki boynuzları var. Erkek, diğer erkek zürafalarla kavga etmesine yardımcı olan çok daha kalın bir kemik kemiğine sahiptir. Dişi zürafalar doğum yapmak için ayağa kalkar ve bir bebek zürafası 3.000 kiloya kadar çıkabilir.

Zürafalar dünyadaki en uzun memelilerdir. Yere ulaşamayacak kadar kısa bir boynu var ve su içmek için bacaklarını v şeklinde bükmeleri gerekiyor. Zürafanın dört bölmeli ve iki bölüme ayrılmış bir midesi olan sadece bir midesi vardır. Bitkilerin sert kısımlarını yerler, bu da onları su olmadan uzun süre hayatta kalabilmelerini sağlar.

Vahşi doğada, zürafalar yaklaşık 20 kişilik büyük sürüler halinde yaşarlar. Daha nemli bölgelerde yaklaşık 85 kilometrekarelik geniş bir ev aralığına ve kuru bölgelerde yaklaşık bin kilometrekarelik dar bir alana sahiptirler. Onların sokulgan doğası, habitatlarında sürekli bir varlık sürdürmelerine yardımcı olur, ancak aynı zamanda sulama deliklerinin yakınında olduğu gibi belirli durumlarda onları savunmasız kılar.

Zürafanın dili vücutlarının uzun ve sağlam bir parçasıdır. Uzunluğu 78 santimetre ile dokuz inç arasında değişir. Akciğerleri de büyüktür, çapı 12 inç ve uzunluğu iki ayaktır. Zürafanın kalbi altı ila yirmi beş kilo ağırlığındadır. Yaklaşık yedi metre yüksekliğindedirler. Ortalama insanın akciğer kapasitesi 1.59 galondur.

Zürafalar Ne Kadar Büyüyebilir

Bir zürafa 18 feet yüksekliğe kadar büyüyebilir. Bir erkek zürafa 1,930 kg’a kadar büyüyebilir. Dişinin kuyruğu da bir metre uzunluğunda siyah bir yeledir. Zürafanın boynuzları da görülebilir, ancak bunlar sadece zürafanın vücudunun üst yarısındadır. Dilinin dikenlere karşı korunması zordur ve onu benzersiz kılan diğer birçok özelliğe sahiptir.

Bir zürafanın uzun, ince bacakları vücudunun ağırlığını destekler. Ortalama zürafanın altı ayak uzunluğunda bir dili vardır, ancak dili kafasından daha uzundur. Dallara uzaktan ulaşabilir. Bir aslan tek bir vuruşla öldürülebilir, bu yüzden bir zürafanın bacakları onun için çok faydalıdır. Türlerin toynakları da savunma mekanizmasıdır.

Dişi zürafalar erkek meslektaşlarından daha küçüktür. Büyük boyutlarına rağmen, dişi zürafalar en uzun kara hayvanlarıdır. Aslanlardan, devekuşlarından ve ineklerden daha küçük olsalar da, zürafalar özellikle titiz değildir. Boyunları Afrika savanındaki en güçlü silahlarıdır. Erkek zürafalar 3.000 kiloya kadar çıkabilir ve altı metre yüksekliğe kadar büyüyebilir.

Yetişkin zürafalar aslanlardan biraz daha büyüktür. Yetişkin bir zürafanın dili kafasından daha uzundur ve uzunluğu 21 inç kadardır. Ağzı bir buzağı için büyük bir avantajdır, ancak aynı zamanda zürafanın boyutunun sınırlayıcı olabileceği anlamına gelir. Bu, bir zürafanın büyüklüğünün yüksekliğini aşmaması gerektiği anlamına gelir.

Zürafa, dünyanın en uzun kara memelisidir. Sadece Mavi Balina daha büyüktür. Bir zürafa 19 metre boyunda – bu altı metreden fazla. Herhangi bir kara memelisinin de en uzun bacaklarına sahiptir. Uzun boyunları da zürafaların bu kadar büyük olmasının sebebidir. Başı kuyruğundan daha geniştir ve bacakları altı metre uzunluğundadır.

Başa dön tuşu