Diyabet Nedir?

Diyabet nedir? İnsanların diyabet hakkında sorduğu en yaygın soru, bunun sebebinin ne olduğudur. İki ana tip diyabet vardır: Tip 1 ve Tip 2. Her iki tür yüksek kan şekeri neden. Vücut ihtiyaçlarını karşılayacak kadar insülin üretemediğinde, bu durum ortaya çıkar. Durumu kontrol etmezseniz, erkeklerde kalp problemleri, böbrek yetmezliği, sinir hasarı ve hatta iktidarsızlık geliştirirsiniz. Neyse ki, diyabetinizi uygun bir diyet ve egzersizle kontrol edebilirsiniz.

Diyabet Neden Olur?

Diyabetin çeşitli nedenleri vardır. Bu duruma virüslere veya fiziksel strese maruz kalma neden olabilir. Genel olarak, ailede diyabet öyküsü olan kişilerin bu durumu geliştirme riski daha yüksektir. Belirli bir neden tanımlanmamış olsa da, diyabet için genetik bir yatkınlık vardır. Örneğin, Afrikalı-Amerikalıların Tip 1 diyabet geliştirme olasılığı beyazlardan daha yüksektir. Asya kökenli Amerikalılar ve Pasifik Adalılarının Tip 2 diyabet geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Diyabet nedir? Nedeni ne olursa olsun, diyabet ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Böbrekte kanı filtreleyen ve vücuda enerji sağlayan kan damarı kümelerine zarar verebilir. Bu hasar yeterince şiddetli ise, diyabet böbrek yetmezliğine yol açabilir ve böbrek nakli gerektirebilir. Ek olarak, retinanın kan damarlarına zarar verebilir ve bu da körlüğe neden olabilir. Ek olarak, ciddi görme problemleri riskini artırır. Ayaklardaki sinirler ve kan akışı diyabetik hastalardan etkilenebilir. Uygun tedavi olmadan, ayak sinir hasarı geliştirebilir ve hayatı tehdit edebilecek mantarlarla enfekte olabilir.

Diyabet Vücudu Nasıl Etkiler

Diyabet, pankreas ile ilgili bir sorundan kaynaklanır. Bu bez, insülin yaparak vücudun yiyecekleri sindirmesine yardımcı olur. Bu hormon düzgün çalışmadığında, glikoz vücuttaki hücrelere giremez ve duruma neden olur. Her iki durumda da, yüksek kan şekeri düzeyi hayatı tehdit eden komplikasyonları, diyabet de dahil olmak üzere yol açabilir. Bununla birlikte, sağlıklı bir kan şekeri seviyesi birçok komplikasyon riskini azaltmanın anahtarıdır. Kalp hastalığının yanı sıra, diyabet inme ve kalp hastalığı riskinin yüksek olmasına neden olabilir.

Diyabetli Hastalar

Kan dolaşımındaki yüksek kan şekeri seviyesi vücuda zarar verebilir. Vücuttaki kan hücreleri, böbreklerin yanı sıra yüksek glikoz seviyelerinden de zarar görebilir. Neyse ki, diyabet kontrol edilebilir. Diyabetiniz varsa, ciddi sağlık sorunlarından kaçınabilirsiniz. Semptomları kontrol ederek sağlıklı bir yaşam tarzı kurabilirsiniz. Komplikasyon riskinizi de azaltabilirsiniz. Sahip olabileceğiniz diğer durumlar hakkında bir doktora danışmalısınız.

Kontrolsüz bir diyabet şekli vücudun kan dolaşımını etkileyebilir. Bu retinaya ve sinirlere zarar verebilir. Bu, amputasyonlara yol açabilecek enfeksiyona yol açabilir. Bu durum arkadaşlarınız ve ailenizle olan ilişkinizi de bozabilir. Diyabetli olanlar için sağlıklı bir arkadaşlık zor olabilir. Bu hastalıktan etkilenen birçok insan var. Bu duruma sahip olduğunuzdan şüpheleniyorsanız derhal profesyonel tıbbi yardım almanız önemlidir.

Başa dön tuşu