Eklem Nasıl Tedavi Edilir

Açıklanamayan eklem ağrısı çekiyorsanız, bir doktora gitme zamanı gelmiş olabilir. Ağrı bazen kendi kendine azalabilirken, çok uzun süre beklerseniz, daha fazla hasara yol açabilir. Erken tanı, mümkün olan en iyi tedaviyi bulmanıza yardımcı olacaktır. Çoğu durumda, ağrıya artrit veya altta yatan başka bir durum neden olur. Aşağıda eklem ağrısını hafifletmenin bazı yolları listelenmiştir. Artrit için en yaygın tedaviler hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

İlaç tedavisi ilk tedavidir. Parasetamol al ya da ağrı gidermek için ibuprofen alabilirsiniz. NSAID’ler jel ve krem şeklinde mevcuttur. Bu ilaçlar doğrudan etkilenen bölgeye de uygulanabilir. Eklem ağrısı uzun süredir devam ediyorsa etkili olmayabilirler. Böyle bir durumda, bir doktor muhtemelen ameliyatı reçete edecektir. Bununla birlikte, tedavinin sonuçları ağrının nedenine bağlı olacaktır.

Eklem Ağrısı İçin Doğal Tedavi

eklem

Artrit için doğal tedaviler arasında steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar veya NSAID’ler bulunur. Bunlar krem veya jel olarak uygulanabilir. Reçeteli ilaçlara ek olarak, NSAID’ler topikal olarak uygulandığında da faydalıdır. Eklem ağrınız kronik bir durumdan kaynaklanıyorsa, bir doktor eklem replasman ameliyatı önerebilir. Bu tip bir ameliyat genellikle bir deneme süresinden sonra önerilir. İyi haber şu ki, NSAID’ler kısa süreli ağrı kesici için oldukça etkili olabilir.

Reçeteli ilaçların yanı sıra, artrit için doğal tedaviler arasında egzersizler ve yaşam tarzı değişiklikleri bulunur. Birinci basamak hekimini bulmak için healthline findcare aracını kullanmak, nitelikli bir uygulayıcı bulmanıza yardımcı olabilir. Birinci basamak doktorunuz büyük olasılıkla fizik muayene yapacak ve eklem ağrınızın doğası hakkında sorular soracaktır. Doktor, sedimantasyon hızı testi de dahil olmak üzere otoimmün bozuklukları kontrol etmek için kan testleri isteyebilir ve tanıyı doğrulamak için tam kan sayımı yapabilir. Etkilenen bölgeye topikal ağrı kesiciler ve steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar uygulanabilir.

eklem ağrısı

Reçetesiz satılan ilaçları kullanmanın yanı sıra, artrit için bir ev ilacı eklem ağrısını tedavi etmenin mükemmel bir yoludur. Bir günde, etkilenen bölgeye limon kabuğu ezmesi uygulanabilir ve ağrı ve iltihabı hafifletebilir. Gece boyunca, alanı plastik bir tabaka ile sarın ve gece boyunca açık bırakın. Ertesi sabah, limon kabuğu ezmesini çıkarmak için alanı ılık suyla yıkayın.

Nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) reçetesiz olarak yaygın olarak mevcuttur. Genellikle osteoartrit ile ilişkili ağrıyı hafifletmek için kullanılırlar. Kısa süreli ağrılar için yararlı olabilmelerine rağmen, birçok yan etkisi vardır ve kronik eklem ağrısı için kullanılmamalıdır. Uzun süreli rahatlama için doktorlar eklem replasman ameliyatı önerebilir. Bu prosedür şiddetli veya kronik artritli kişiler için önerilir. Amaç ağrıyı doğal bir şekilde azaltmaktır.

Homeopatik ilaçlar artrit ve eklem ağrısı semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Sonuç olarak, bu seçenekler uzun vadede eklem ağrısını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Örneğin, etkilenen bölgeye steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) uygulanabilir. NSAID’ler akut ağrı için en etkilidir, ancak NSAID’ler kronik veya uzun süreli kullanım için etkili değildir. Osteoartritli kişiler için cerrahi tedavi faydalı olabilir.

Eklem Ağrısı İçin Doğal İlaçlar

Bazı insanlar eklem ağrısı için profesyonel tedaviyi tercih ederken, doğal ilaçlar da eklem ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. İki çorba kaşığı zeytinyağı ile karıştırılmış bir limon kabuğu ezmesi eklem ağrısı için etkili bir çözümdür. Limon suyunu zeytinyağıyla karıştırın ve etkilenen bölgelere uygulayın. Etkilenen bölgeye yaklaşık 15 dakika hafifçe masaj yapmak limon kabuğunun ağrıyı azaltmasına ve bölgeyi yatıştırmasına yardımcı olacaktır. Limon kabuğu macunu uygulandıktan sonra, etkilenen bölgeyi ılık suyla durulayabilirsiniz.

Reçetesiz satılan ilaçlar eklem ağrısı için etkili olabilir. Herhangi bir ilaç kullanırken daima şişedeki talimatları izleyin. Artriti tedavi etmenin en iyi yolu reçeteyi takip etmektir. İlaç verildikten sonra ağrı devam ederse, doktor ameliyat önerebilir. En iyi tedavi, yaşam tarzınıza uyan ve durumunuza iyi uyan bir tedavidir. Reçetesiz satılan ilaçlardan memnun değilseniz, artrit tedavisinde doğal yöntemler konusunda uzmanlaşmış bir sağlık uzmanından yardım isteyebilirsiniz.

Başa dön tuşu