Kaş Dökülmesi Neden Olur?

Kaşlarınızın etrafında saç dökülmesi fark ettiyseniz, bunun bir takım olası nedenleri vardır. Cımbızdan koparmaya kadar her şeyi denediyseniz, sonuç kalıcı olmamıştır. En belirgin neden genetik bir mutasyondur, ancak soruna yol açabilecek başka faktörler de vardır. Genetiğe ek olarak, kaş kıllarının incelmesine neden olabilecek birkaç yaygın fiziksel durum vardır.

Bu koşullardan bazıları, saç folikülünü ve şaftı doğrudan etkileyen biyolojik süreçleri içerir. Kaş bölgesinde daha belirgin olan yaşa bağlı saç dökülmesi, saç köklerinin kaybının bir sonucudur. Diğer nedenler arasında zayıf beslenme, aşırı koparma veya makyaj sayılabilir. Kaş saç dökülmesinin nedeni de en iyi tedaviyi belirleyecektir. Bazı vakalar ilaca cevap verirken, diğerleri saç ekimi ameliyatı gerektirir.

Kontakt dermatit, bir alerjen veya toksin ile temastan kaynaklanır. Bu iltihap saç köklerinin büyümesini engeller, bu nedenle bu maddelere maruz kalmaktan kaçınmalısınız. Bazı insanlar ciltte aşırı yağ birikiminin neden olduğu bir durum olan alopesi areata bile yaşayabilir. Bu durum hemen yaşamı tehdit etmese de, kaş saç dökülmesine neden olabilir. Bu yaygın bir cilt hastalığıdır ve semptomlar hastadan hastaya değişir.

Kaş Dökülmesinin Nedenleri

Bazı tıbbi durumlar kaş saç dökülmesine neden olabilir. En yaygın olanlardan biri hormonal dengesizliktir. Bu hamilelik, tiroid hastalığı ve doğum kontrol hapları nedeniyle olabilir. Bir kez bu durum ele geçirdim, saç regrow olacaktır. Bu sorunu çözmezseniz, mümkün olan en kısa sürede bir dermatoloğa danışmalısınız. Kaşlarınızda geçici veya tamamen incelme yaşayabilirsiniz. Bu rahatsızlıktan muzdaripseniz, tedavi görmek çok önemlidir.

Saç dökülmesinin diğer nedenleri arasında kozmetik prosedürler, cilt koşulları ve genetik koşullar bulunur. Alopesi areata gibi bu durumlardan bazıları kaş saç dökülmesine neden olabilir. Kaş kaybının nedenini teşhis etmek için bir dermatolog görmeniz gerekir. Doktorunuz alopesi areata’nın kaş kıllarının incelmesine neden olup olmadığını belirleyebilecektir. Ek olarak, doktorunuz saç dökülmesinin nedenini belirlemek için kan testleri yapabilir.

Nelerden Kaynaklanabilir

Kaş saç dökülmesinin bir başka nedeni hormonal dengesizliktir. Enflamasyon ve diğer durumlar kaşların incelmesine neden olabilir. Hormon dengesizliği tiroid veya doğum kontrol hapı kullanımından kaynaklanabilir. Neyse ki, bu koşulların çoğu tedavi edilebilir. Kaşlarınızda saç dökülmesi yaşıyorsanız, kesin nedeni belirlemek için bir doktora danışmalısınız. Kaş kıl dökülmesinin en sık nedenleri şunlardır: alerjiler, enfeksiyonlar ve aşırı koparma.

Kaş saç dökülmesinin birçok nedeni vardır ve kaş saç dökülmesinin tek bir nedeni yoktur. En yaygın olanı, genellikle 40’lı yılların sonlarında veya 50’li yılların başında başlayan frontal fibrozan alopesidir.Şiddetli vakalarda, durum geçici saç dökülmesine veya tam kelliğe neden olabilir. Ffa’dan muzdarip hastalar semptomları kontrol etmek ve uygun tedavi seçeneklerini belirlemek için bir dermatolog aramalıdır.

Kaş kıl dökülmesinin diğer nedenleri arasında bazı ilaçlar, cilt koşulları ve tedaviler bulunur. Hormonal dengesizliklere ek olarak, kaş kıl dökülmesinin diğer nedenleri arasında cilt bozuklukları ve endokrin koşullar bulunur. Kaşlarda saç dökülmesine neden olabilecek psikolojik ve fiziksel travmalar da vardır. Durum şiddetli ise, kalıcı kelliklere de yol açabilir. Bu tedavilerin etkileri nadir olmakla birlikte, kalıcı hasara neden olabilirler.

Enfeksiyonlar kaşlara zarar verebilir. Enflamasyon ve cilt bozuklukları da saç dökülmesine neden olabilir. Enfeksiyonlar saç köklerini yoldan çıkarabilir. Saç derisini etkileyen enfeksiyonlar, kaş kıllarının yamalı kaybına neden olabilir. Ek olarak, kaş bölgesinin incelmesi Hansen hastalığından kaynaklanabilir. Örneğin, bu enfeksiyon kaş bölgesini enfekte edebilir ve cildin incelmesine neden olabilir.

Kaşlarda saç dökülmesinin diğer nedenleri psikolojiktir. Bazı durumlarda, depresyon saç dökülmesine neden olabilir. Kaşlarda saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. En yaygın olanlardan bazıları alopesi androjenetik alopesidir. Nadir durumlarda, alopesi bir hastalığın sonucudur. Bazen etkilenen kısım tamamen keldir. Bu durumlarda kellik lokalize olabilir. Hastalık kaşta ortaya çıktığında, cilt hiç bir belirti göstermez.

Başa dön tuşu