Meme Kanseri Nedir

Birçok meme kanseri türü vardır. Çoğu vakaya invaziv duktal karsinomlar neden olurken, kanallarda metaplastik kanserler de gelişebilir. Her tip memenin farklı bir bölümünü etkiler ve farklı şekilde tedavi edilir. Örneğin, invaziv duktal karsinomların meme dışına yayılma olasılığı% 80 daha fazladır. Adenoskuamöz karsinom, tükürük bezlerinden hücrelere benzeyen ve çok yavaş büyüyen bir tümör olan bir tür metaplastik tümördür.

Meme Kanseri Nasıl Başlar?

Meme kanseri, kanal adı verilen küçük bir alanda başlar ve kanserli değildir. Tümör büyüdükçe, yakındaki dokuyu istila etmeye başlayabilir ve sonunda uzak organlara yayılabilir. Kanal ve lobülün ötesine yayıldığında, buna evre IV denir. Bu aşama geçtikten sonra tedavi zorlaşır, ancak kontrol edilebilir. Meme kanseri olup olmadığını anlamanın bazı yolları vardır, meme ucunuzun ve göğsünüzün etrafındaki deride değişiklikler aramak da dahil olmak üzere. Bazen bir yumru buruşuk veya çukurlu olur.

Meme Tümörü Türleri

Birkaç tip meme tümörü vardır. Bunların çoğu zararsızdır ve memenin dışına yayılmaz. Bununla birlikte, kontrolden çıktıklarında ve diğer dokuları istila etmeye başladıklarında, habis hale gelebilirler. Bu hücreler vücuda ve hatta uzak organlara yayılabilir. Neyse ki, meme kanseri için çeşitli tedaviler var. Tedavi söz konusu olduğunda, çeşitli tedaviler mevcuttur. Tanı konulduktan sonra, özel durumunuz için bir tedavi planı formüle edilebilir.

Duktal kanser en sık görülen tip olsa da, her iki memede de ortaya çıkan lobüler tipler de vardır. Birinci tip duktal kanserdir. Bir lobüler kanser lenf düğümünde başlar ve tek bir hücreden vücuda yayılmaya başlar. Her iki durumda da, kanser bir lobülde bulunur. Meme kanserinin en ileri evresine evre IV denir.

Evreye bağlı olarak, kanser hücreleri invaziv olmayan veya invaziv olabilir. İnvaziv olmayan kanser en sık görülen meme kanseri türüdür ve genellikle sadece iki ila beş cm çapındadır. Birkaç lenf düğümüne yayıldı. İnvaziv kanserler vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Bu tümörler obstrüktif veya yağlı olabilir. Kanser belirtileri ağrı, hassasiyet ve şişlik ve herhangi bir boyutta bir yumru içerir.

Meme Kanserinin Evreleri

Meme kanserinin farklı evreleri vardır. Evre 1, yakındaki lenf düğümlerine yayılmayan küçük bir meme tümörüdür. Evre 2’deki bir meme tümörü birkaç santimetredir ve herhangi bir lenf noduna yayılmamıştır. Benzer şekilde, evre 3, birkaç lenf düğümüne yayılmış ve beş santimetreye kadar olan bir meme tümörüdür. Evre 4’te kanser vücudun diğer bölgelerine yayıldı. Kemikleri, beyni ve akciğerleri etkileme potansiyeline sahiptir.

Meme kanserinin üç evresi noninvaziv ve invazivdir. Evreye bağlı olarak, bir kadın vücudunun herhangi bir yerinde meme tümörleri geliştirebilir. Bazı kanserler süt bezlerinde başlarken, bazıları lenf bezlerine veya vücuttaki diğer organlara yayılabilir. Tümörler deriyi veya göğüs duvarını istila edebilir. İki tip metastatik meme kanseri vardır. Bir kişi birini veya her ikisini birden geliştirebilir.

Evre 2, çapı yaklaşık iki ila beş santimetre olan bir meme tümörüdür. Yakındaki lenf düğümlerine yayıldı. Evre 3 meme tümörünün çapı birkaç santimetredir. Zaten lenf düğümlerine yayıldı. Dördüncü aşama kemiklere, karaciğere ve akciğerlere yayıldı. Evre III meme kanseri tanısı konduysa, derhal tıbbi yardım almalısınız.

Meme kanseri yıkıcı bir hastalık olsa da, tedavi edilebilir. Erken yakalanırsa tedavi edilebilir. Kanser yerinde ise, bu bir kanser değil, iyi huylu bir değişikliktir. Örneğin, meme stromal ve glandüler dokular içerir. Memede fibröz doku bulunur. Bunlar en sık görülen meme tümörü tipleridir. Kanser genellikle tedavi edilemez, ancak yakındaki organlara yayılabilir.

Başa dön tuşu