Paraben Nedir?

Birçoğunuz parabenin ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Gerçek şu ki, bu maddeyi içeren çeşitli kimyasallar var. Bunlar insan sağlığına ve su yaşamına zarar verebilir. Giysilerinizi klorlu suyla yıkarsanız, parabenler onunla yıkanır ve tehlikeli yan ürünler oluşturur. Aynı zamanda sentetik bileşenler içeren bir kimyasaldır. Ortak olanlar hakkında ve onları değiştirmek için nasıl öğrenmek için okuyun. İşte paraben için bazı alternatifler.

Kanser de Bu kimyasaldan Var Mı?

Benzerliklerine rağmen, parabenler meme hücresi büyümesi ve bölünmesinden sorumlu hormon olan östrojen ile aynı kimyasal ailededir. Meme kanseri ile parabenler arasında doğrudan bir bağlantı olmamasına rağmen, çalışmalar bu bileşiklerin bu hastalıkla ilişkili olabileceğini göstermektedir. En az iki çalışma, meme kanseri olan kişilerin dokularında bu kimyasalların yüksek seviyelerini bildirmiştir. Bu, ürünlerin bu kimyasal maddeyi içerdiği, ancak riskin hala düşük olduğu anlamına gelir.

Koruyucu olarak, sık kullanmadığınız sürece parabenler endişe kaynağı gibi görünmeyebilir. Tüketim mallarındaki düşük konsantrasyonlarına rağmen, uzun bir süre boyunca yüksek miktarlarda kullanıldığında sağlığınıza zararlı olabilirler. Kimyasallar cilde nüfuz eder ve vücudun farklı kısımlarını etkileyerek vücudun çeşitli yerlerinde depolanır. Meme kanseri hastalarının bile dokularında parabenler olduğu bulunmuştur.

Parabenlerin kullanılmasıyla ilgili sorun, östrojeni taklit etmeleri ve endokrin sistemi bozmalarıdır. Erken ergenlik, meme büyümesi, akne ve nörolojik bozukluklarla bağlantılıdırlar. Parabenlerin tiroid hormon seviyelerini etkilemesi de mümkündür. Bu nedenle, parabenler hakkında endişeleriniz varsa, bu ürünlerden uzak durmak ve bunun yerine paraben içermeyen ürünleri aramak en iyisidir. Bu kimyasalın birçok doğal alternatifi var.

Kozmetiklere ek olarak, günlük olarak kullandığımız diğer birçok üründe de parabenler bulunur. Bu ürünlerdeki paraben miktarı zararlı görünmese de, etkileri zamanla artabilir. Bazı çalışmalar bile bu kimyasalın tiroid hormon seviyelerini etkileyebileceğini göstermektedir. Başka bir deyişle, yüzünüzde olduğunun farkında olmayabilirsiniz. Kesin olarak söylemek zor ama çok dikkatli olamazsın.

İyi haber şu ki, parabenler kozmetikte yaygın bir koruyucudur. Vücutta uzun süre oyalanmazlar, bu da büyük bir fayda sağlar. Bununla birlikte, dezavantajı, kan dolaşımınızda birikebilmeleri ve meme kanserine neden olabilmeleridir. Bu nedenle kullandığınız ürünler konusunda dikkatli olmalısınız. Sadece paraben içermeyen etiketi olanları seçmelisiniz. Bu ürünler sizin için daha güvenli olacaktır.

Birçok paraben türü vardır, ancak en yaygın olanları cilt bakım ürünlerinde bulunanlardır. Neyse ki, hangilerine duyarlı olduğunuzu belirlemenin bazı yolları vardır, böylece bunları içeren ürünlerden kaçınabilirsiniz. Başlamak için iyi bir yer ürünün etiketidir. Cildinizde kullanmak istemiyorsanız, satın almadan önce paraben içerip içermediğini kontrol edebilirsiniz.

Parabenlere birkaç alternatif var. Örneğin, cildiniz için daha iyi olan bileşenin doğal bir versiyonunu deneyebilirsiniz. Ama bunun yerine tümüyle önlemek istiyorsanız, aynı zamanda kozmetik paraben alternatifleri arayabilirsiniz. Bunlar küçük miktarlarda kullanmak güvenlidir. Jojoba yağı gibi doğal alternatifler içeren ürünleri de kullanabilirsiniz. Bunları kullanmamayı tercih ederseniz, bunları içermeyen ürünleri arayın.

Doğal bir koruyucu olarak, parabenler kozmetikte yaygın olarak kullanılır, ancak insan sağlığı için önemli bir risk oluşturabilirler. Ayrıca, parabenler meme kanserinden sorumlu hormon olan östrojene müdahale edebilir. Bu bileşenler çevreye de zararlıdır, bu nedenle kozmetikleriniz için önerilmezler. Çevresel Araştırma ve Uygulamalı Farmakoloji dergisinde yayınlanan bir çalışma, ürünlerinizdeki doğal koruyuculara geçemeyeceğinizi göstermektedir.

Bazı insanlar parabenlere duyarlıdır ve bu sizin ilk endişeniz olmalıdır. Ancak bu kimyasal maddeye alerjiniz varsa, paraben içermeyen kozmetik ürünleri aramalısınız. Bazı insanlar parabenlere tepki gösterebilir, ancak önemli bir hasara neden olması muhtemel değildir. Bir kozmetik seçerken dikkatli olduğunuz sürece, doğal alternatifler bulabilmelisiniz. Bu, kozmetikte yaygın olarak kullanılan kimyasallardan kaçınmanın basit bir yoludur.

Başa dön tuşu