Rinoplasti Zararlı Mıdır?

Rinoplasti ile ilgili en sık sorulan sorulardan biri “Zararlı mıdır?” Cevap, benzersiz anatominize ve durumunuza bağlı. Prosedür bir hastanede, doktor ofisinde veya ayakta tedavi gören cerrahi tesiste yapılabilir. Herhangi bir riskleri önlemek için zor olabilir, ancak ameliyattan önce cerrah ile bir istişare olmalıdır. Cerrahınız ameliyattan önce yüzünüzün ve burnunuzun kapsamlı bir incelemesini yapacaktır.

Bir rinoplasti ameliyatı büyük bir ameliyattır ve en az risk söz konusu olsa da, tıbbi geçmişinizin mevcut olması önemlidir. Aldığınız ilaçlar hakkında doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca, bilinen herhangi bir alerjiden arınmış olmalısınız. Burun estetiği ameliyatının bazı yaygın yan etkileri arasında aşırı kanama, enfeksiyon veya uyuşma sayılabilir. Sigara içiyorsanız veya başka sağlık sorunlarınız varsa, ameliyattan önce sigarayı bırakmak en iyisidir.

Rinoplasti’nin Temel Amacı Nedir?

Burun estetiği ameliyatının temel amacı burnunuzdaki deformiteleri düzeltmektir. Burnunuzdaki deformitelerden muzdaripseniz, bu durum sağlığınızı ve günlük yaşamınızı etkileyebilir. Burun nefes almak için birincil organ olarak hizmet ettiğinden, iyi bir nefes kalitesine sahip olmak önemlidir. Bununla birlikte, estetik de bir faktördür. Burnunuzun görünümünden memnun değilseniz, başka bir burun estetiği yaptırmayı düşünebilirsiniz.

Rinoplastinin başlıca riskleri düşüktür. İkinci bir işlem yapmayı planlıyorsanız, bir sonrakine geçmeden önce ilk rinoplastiniz tamamen iyileşene kadar beklemelisiniz. Süreç yaklaşık bir yıl sürebilir. İkinci bir işleme karar vermeden önce cerrahınızla görüşün ve ona tıbbi geçmişinizi açıklayın. Bazı ilaçlar iyileşme sürecini yavaşlatabileceğinden, doktorunuza önceki ameliyatlardan bahsedin. Örneğin, herhangi bir kan pıhtılaşma probleminiz olmalıydı.

Rinoplasti rahatsız edici ve yan etkilere neden olmasının yanı sıra vücutta kalıcı değişikliklere de neden olabilir. Daha önce rinoplasti geçirmiş olanlar büyük olasılıkla yaşam kalitelerinde büyük bir iyileşmeye sahip olacaklardır. Bu komplikasyonları önlemek mümkün olsa da, işlemden geçmeden önce cerrahınıza danışmalısınız. Rinoplasti ile ilişkili birçok risk vardır. Prosedür genellikle ciddi sorunlara yol açmasa da, solunum problemleri gibi yan etkilere neden olabilir.

Kesiktekiler. Bir tane almak için önce bir yıl ameliyat sonrası beklemek zorunda kalacak. Kesiler genellikle görünmez ve iyi iyileşir. Bir hafta içinde iki hafta için en aktivitelerine devam etmek mümkün olacak. İşlemden birkaç hafta sonra çalışabilmeli ve hayatınızın tadını çıkarabilmelisiniz. Ayrıca, bu koşullardan herhangi birinden muzdaripseniz doktorunuza danışmalısınız.

Ameliyat öncesi doktorunuz işlemin riskleri ve Yararları tartışmak önemlidir. Burun estetiği ameliyatının türüne bağlı olarak ikinci bir ameliyat gerekebilir. Çoğu insan harika görünmek için birden fazla prosedüre sahip olmak zorunda olmasa da, bilinçli bir karar vermek için zaman ayırmalısınız. Prosedürden korkmamalısın. Bir cerrah sağlığınızla ilgili bilinçli bir karar vermenize yardımcı olabilir.

Rinoplasti Ameleyatı Sonrası Dikkat Edinilmesi Gerekenler

Rinoplasti sonrası şişme birkaç ay sürebilir. Şişlik birkaç hafta içinde geçer, ancak bazı insanlar bunu bir yıla kadar yaşayabilir. Bu risklere ek olarak, işlemden geçmeden önce cerrahınıza danışmalısınız. Ameliyattan önce prosedürle ilgili hedeflerinizi cerrahınızla görüşmelisiniz. Cerrahınızın yanı sıra, ona mevcut herhangi bir tıbbi durumu anlatmalısınız.

Rinoplasti nispeten güvenli bir işlem olsa da, bazı riskler söz konusudur. Çoğu rinoplasti işlemi genel anestezi altında yapılır. Hastaların prosedüre müdahale edebilecek herhangi bir tıbbi durumu olmamalıdır. Ayrıca ameliyattan sonra normal nefes alabilmelidirler. Kronik bir hastalığı varsa veya herhangi bir ilaca alerjisi varsa, rinoplastiden tamamen kaçınmalıdırlar. Ayrıca, anestezi aşırı kanamaya neden olur.

Başa dön tuşu