Saç Boyamak Zararlı Mı?

 

Saç boyamak zararlı mı? Gençler için saç boyama oldukça yaygındır. Yaşlı kadınlar için gri saçları örtmenin bir yoludur. Fakat kendi saçınızı boyamanın sağlık riskleri nelerdir? Bu sorunun cevabı tartışmalı bir sorudur, ancak faydaları vardır. Birincisi, saç boyası potansiyel kanserojenlerin uzun bir listesine sahiptir. Ancak eski boyalar bu tehlikeli bileşenlere sahipken, yenilerini tespit etmek daha zordur.

Saç Boyamanın Zararları

Toksik Kimyasallar ve Saç Boyası Arasındaki ilişki kesin olmasa da, bazı çalışmaların sonuçları bazı saç boyası türlerinin kanserojen olabileceğini göstermiştir. Saç boyaları çok çeşitli kimyasallar içerirken, çoğu kanserojen olarak sınıflandırılır. Saç boyalarının kanserle doğrudan bir bağlantısı olmamasına rağmen, kendinizi dumanlarından korumak önemlidir. Kilitlerinizi ölürken her zaman eldiven giyebilir veya iyi havalandırılan bir alana gidebilirsiniz. Saçınızı boyamak için saç derisine çok yakın boya koymamak gibi belirli teknikleri de takip edebilirsiniz.

Saç boyamak zararlı mı? Saç boyalarını artmış kan veya kemik iliği kanseri riski ile ilişkilendiren bazı çalışmalar olsa da, bu çalışmalar tutarsız olmuştur. Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC), saç boyasına mesleki maruz kalmanın muhtemelen insanlarda kanserojen olmadığı sonucuna varmıştır. Bu nedenle, saçınızı sadece altı ila sekiz haftada bir boyamak en iyisidir. Bir hastalığa veya alerjik reaksiyona yakalanma riski minimaldir ve bu yaygın tehlikelerden kaçınırsanız minimaldir.

Saç Boyalarının Bileşenleri

Saç boyalarının bileşenlerinin bazı laboratuar hayvanlarında kansere neden olduğu bilinmektedir, ancak bu etkinin kanıtlanıp kanıtlanmadığı açık değildir. Aslında, sadece son birkaç on yılda bilim adamları saç boyası ile kanser arasında doğrudan bir bağlantı kurmuşlardır. Bazı çalışmalar, hayvanların saç boyalarına maruz kalmasının mesane ve kan kanserine yol açabileceğini göstermiştir. Ancak bu çalışmaların çoğu saç boyalarına maruz kalma ile bu hastalıkların riski arasında bir bağlantı bulamamıştır.

Bir saç boyasının vücut üzerinde çeşitli etkileri vardır. Bazı çalışmalar saç boyasının insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabileceğini öne sürmüştür. Ancak bazı araştırmacılar bu teoriyi destekleyecek doğrudan bir kanıt bulamadılar. Bununla birlikte, bazı çalışmalar saç boyalarını hayvanlarda kanser riskinin artmasıyla ilişkilendirmiştir. Bu çalışmalar kesin olmamakla birlikte, sürecin güvenliğinin belirlenmesinde önemlidir. Süreçle ilgili bazı endişeler var, ancak vücuda zarar verip vermediği büyük ölçüde bilinmiyor.

Saç Boyamanın Önemli Etkileri

Saç boyaları ve kanser arasındaki potansiyel bağlantıya işaret eden birkaç rapor var. Saçlarını ayda bir kez boyayan kişilerin bazı mesane kanseri formları geliştirme şansının daha düşük olduğunu gösteren bazı çalışmalar vardır. Ancak bu çalışmalar sınırlıdır ve sadece zayıf bir korelasyon göstermektedir. Bu risklerden kaçınmanın en iyi yolu, sizin için özel olarak formüle edilmiş bir saç rengi kullanmaktır. Ürün alerjik reaksiyonlara neden olabileceğinden dikkatli kullanılmalıdır.

Başa dön tuşu