Saç Dökülmesi Neden Olur

Saç dökülmesi neden olur? Çoğu insanda, her gün 50 ila 100 kıl dökülür. Yeni saçlar aynı anda büyür. Bazı durumlarda, bu yeni büyüme kayıp saçların yerini almaz. Bu duruma saç dökülmesi denir. Saç dökülmesinin en yaygın nedeni androjenik alopesidir. Bu kalıtsal bir durumdur. Ayrıca kafa derisi çizgilerinin veya kel noktaların çekilmesi gibi fiziksel bir sorun olabilir.

Saç Dökülmesi Neden Kaynaklanır?

Saç dökülmesinin en yaygın nedeni travmatize edici alopesidir. Saçlar bükülür, aşırı ısıya maruz kalır ve güçlü kimyasallardan zarar görür. Bununla birlikte, diyetinizi değiştirmek hastalık veya stresten kaynaklanan sorunları çözmeyecektir. Doktorunuz saç dökülmesinin özel nedeni için uygun bir ilaç veya şampuan yazmalıdır. Kafa derisi enfeksiyonlarını tedavi etmek için balık yağı ve bakır gibi demir açısından zengin yiyecekleri de dahil etmelisiniz.

Saç dökülmesine cilt hücrelerinin ve foliküllerin dökülmesi neden olur, bu nedenle diyetinizde yeterli miktarda protein almak önemlidir. Kahvaltı ve öğle yemeğinde avuç içi büyüklüğünde bir protein porsiyonu veya yaklaşık 120 g hedeflemelisiniz. Diyetinizi tek başına değiştirmek, stres veya hastalığın neden olduğu saç dökülmesini düzeltmez, ancak diyetinizi iyileştirmenin başka yollarını deneyebilirsiniz. Sağlıklı bir saç için demir, C vitamini ve D3 vitamini yüksek gıdalar içermelidir. Bu bileşenler saçınızı oluşturan sağlıklı folikülleri korumanıza yardımcı olacaktır.

Saç Dökülmesine Neden Olabilecek Faktörler

Diyetin yanı sıra saç dökülmesine neden olabilecek birçok faktör vardır. Enfeksiyonlar kel yamalara neden olabilir. Mantar enfeksiyonu geçiriyorsanız derhal doktorunuza danışmalısınız. Tedavi çok zor değildir ve gerekli önlemleri almalısınız. Ancak diyetinizi değiştirmek, hastalık ve stresin neden olduğu sorunları tedavi etmeyecektir. Saçınızı sağlıklı tutmak için bakır, çinko ve selenyum bakımından zengin yiyecekler yemelisiniz.

Saç Dökülmesine Çözüm

Bazı ilaçlar ve yaşam tarzı faktörleri saç dökülmesine neden olabilir. Dikkatli bir tıbbi öykü ve kafa derisinin ve saçın incelenmesi kesin nedeni belirlemeye yardımcı olabilir. Saçkıran gibi bazı durumlar antifungal bir ilaç alarak teşhis edilir. İlacı içeren ilaçlardan ve kremlerden kaçınmak önemlidir. Saç dökülmesinin nedeni bir hastalık değilse, bir doktor bir ilaç veya tedavi reçete edebilir. Bunu önlemek için antifungal şampuan ve ilaç kullanmak gerekebilir.

Bazı durumlarda, saç dökülmesi hormonal dengesizliğin bir sonucu olabilir. Hormonal dengesizlik kiloyu etkileyebilir ve hem başın hem de vücudun sağlığı için kötü olan yetişkin sivilcelerine neden olabilir. Ayrıca saçınızın sağlığını da etkileyebilir. Protein eksikliği de saç dökülmesine neden olabilir. Saçkırandan muzdarip olan bazı insanlar kellikten muzdariptir ve bu da kaşıntılı kafa derisine yol açabilir.

Başa dön tuşu