Şeker Zararlı Mıdır?

Birçok devlet ve sağlık kurumu son zamanlarda obezite sorununu çözmeye başladı, bu nedenle birçok şirket şeker içeriğini azaltmaya başlıyor. Bununla birlikte, her türlü şekerden tamamen kaçınmak zordur. Şeker alımınızı sınırlamanın bir yolu daha akıllı yiyecek seçimleri yapmaktır. İşlenmiş gıdalar genellikle zararlı fruktoz oranı yüksek olan mısır şurubu içerir. Bebekler bile düzenli olarak şeker içeren tatlılar ve meyve suları ile beslenir. Tadı o kadar da kötü olmasa da, bu bir alışkanlıktır.

Şekerin Ne Gibi Kötü Etkenleri Vardır?

Şeker iltihaplanmaya neden olur. Çalışmalar, virüs ve bakterilerle savaşan bağışıklık sistemini zayıflattığını göstermiştir. Çok fazla şeker tüketmek, bağışıklık sisteminizin birkaç saat boyunca hazırda bekleme moduna geçmesini tetikler ve bu da hastalığa neden olabilir. Ek olarak, şeker yaşlanma sürecini hızlandırır ve adrenalin seviyelerini yükseltir. Hastalanma şansınızı arttırmanın yanı sıra, çok fazla şeker hiperaktivite, endişe ve konsantrasyon sorunlarına neden olabilir.

Şekerin Etkileri

Şeker nörotransmiterleri etkiler. Beynin sağlıklı çalışması için gerekli olan nörotransmiterlerin üretimine müdahale eder. Örneğin şeker, ruh halini, davranışı, hafızayı ve öğrenmeyi kontrol eden bir nörotransmitter olan dopamin üretimini değiştirir. Dopamin seviyeleri bozulduğunda, uyuşturucu bağımlılığı, Alzheimer hastalığı ve Parkinson hastalığı gibi diğer bozukluklara yol açabilir.Şekerin beyin üzerindeki etkileri, değiştirilmiş gen ekspresyonunu ve dopamin reseptörlerinin değiştirilmiş kullanılabilirliğini içerir.

Şekerin metabolik etkilerinin yanı sıra obezite ve şeker hastalığına da bağlanmıştır. Ek olarak, çalışmalar yüksek glisemik diyetlerin kalp hastalığı, diyabet ve obezite riskini artırdığını göstermiştir. Bu hastalıklar aşırı şeker tüketimi ve diğer karbonhidrat türleri ile ilişkilidir. Şeker sorunun basit bir cevabı yoktur, “zararlı mı?”ama kanıtlar çok açık: senin için kötü olur! Öyleyse, bu tehlikeli maddeye daha yakından bakalım.

Şekerin tehlikelerine rağmen, sağlığımız için hala bir zorunluluktur. Yaşlanma sürecini yavaşlatır, kanser riskini artırır ve bağışıklık fonksiyonunu bozarak hastalığı teşvik eder. Ayrıca, şeker bağışıklık sistemini etkiler ve diyabetin önemli bir nedenidir. İnsan vücudunun hayatta kalmak için yeterli dopamin seviyesine ihtiyacı vardır ve yüksek seviyeleri depresyona ve kaygıya neden olabilir. Buna ek olarak, çok fazla şeker beynin bir şeyleri öğrenme ve hatırlama yeteneğine zarar verebilir.

Şekerin beyin üzerindeki etkileri iyi bilinmektedir. Nörotransmiterleri etkileyebilir ve şeker bağımlılığına neden olabilir. Beyinde bulunan bir nörotransmitter olan dopamin, ruh halini, davranışı, öğrenmeyi ve hafızayı kontrol eder. Vücuda çok fazla şeker eklenmesi gen ekspresyonunu değiştirebilir ve dopamin reseptörlerinin kullanılabilirliğini değiştirebilir. Bu nedenle, aşırı miktarda şeker tüketen kişilerin diyabet ve diğer kronik hastalıklar riski daha yüksektir.

Diğer gıdalarla karşılaştırıldığında, şeker kendi başına zararlı değildir. Ancak bağışıklık sistemini etkiler ve vücudu saatlerce “hazırda bekletme” durumuna sokar. Bu, vücudu yaşlanma sürecini hızlandıran hastalığa karşı daha savunmasız hale getirir. Ayrıca, şeker obezite ve insülin direnci riskini artırır. Şeker beyin için doğrudan tehlikeli olmasa da, vücut için bir takım başka sorunlara neden olur.

Şeker ve sağlık üzerine yapılan araştırmalar bunun kendi başına zararlı olmadığını göstermektedir. Bunun yerine, insanlar DSÖ tavsiyelerine kıyasla çok fazla şeker tüketirler. Bunlar arasında aşırı şeker obezite, tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalık ve bazı kanser türleri ile ilişkilendirilmiştir. Serbest şeker ve karbonhidratları ölçme işlemi kolay değildir, ancak şekerin etkilerinde diğer faktörler rol oynayabilir. Ve tükettiğiniz şeker miktarını az miktarda sınırlamak en iyisidir.

sugar

Şeker ve Sağlık Araştırmaları Derneği’ne göre, şeker az miktarda zararlı değildir. Aslında, küçük miktarlarda faydalı olabilir, ancak çok fazla vücudunuz için kötüdür. Örneğin, çok fazla şeker yemek sizi obez yapacak insülin direncine yol açabilir. Ayrıca, gıdalardaki yüksek şeker içeriği diyabet ve kardiyovasküler hastalık riskinizi artırır. Sağlıklı kalmak istiyorsanız, daha az şeker yemeye çalışın.

Başa dön tuşu