Tuz Zararlı Mıdır?

Araştırmacılar, tuz alımını azaltmanın kalp krizi, felç veya ölüm riskini azalttığına dair ikna edici bir kanıt bulamadılar. Ancak yeni çalışma şu soruyu gündeme getiriyor: “tuzu azaltmaya değer mi?” Bu çalışma ABD ve İngiltere’de yapıldı ve 6250’den fazla katılımcıyı içeren yedi çalışmanın meta-analizini kullandı. Sodyum ve klorürün vücut sağlığı üzerindeki etkisini analiz etti. Çalışma yazarları Andrew Mente ve Roberto Rocca, yeni bulguların yeme şeklimizi değiştirmeyeceğini söylüyor.

Tuz Ve Sodyum İlişkisi

Amerikalılar günde yaklaşık 3,400 mg sodyum tüketse de, bu miktar Amerikan Kalp Birliği tarafından önerilen günlük iki yüz otuz miligram (mg) ödeneğinin iki katından fazladır. Bu alım, hazır ve işlenmiş gıdalarda daha yüksektir. Çoğu insanın günde 2,300 mg’ın altında bir sodyum alımını sürdürmesi zordur. Bununla birlikte, sodyum alımınızı azaltmak kalp hastalığı, felç ve ölüm riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Ancak, bu çalışmaların sonuçları kesin olmaktan uzaktır. Genel sağlığınızı etkileyebilecek birçok faktör vardır. Yüksek sodyum alımı kardiyovasküler hastalığa neden olabilir, bu da Dünya Sağlık Örgütü’nün sodyum alımını günde iki gramdan daha azına sınırlamayı önermesinin temel nedenidir. Ancak, diğer durumlarda, sodyum alımındaki azalma aslında kardiyovasküler hastalıktan ölme riskinizi artırabilir. Yani, asla emin olamayız, ama yine de tuz alımımızın farkında olabiliriz ve buna göre yiyebiliriz.

Harvard Üniversitesi’nde epidemiyoloji profesörü olan Hillel Cohen tarafından yapılan yakın tarihli bir araştırma, günde iki grama kadar mütevazı diyet indirimlerinin kalp hastalığı ve ölüm riskini azaltabileceğini öne sürüyor. Ancak, çalışmanın yazarları ters nedensellik eleştirisini reddetti. Bu çalışmaya katılanların hepsinin çalışmadan önce sağlıklı olduğunu ve herhangi bir olumsuz sonucun düşük tuz alımının bir sonucu olduğunu belirtmişlerdir.

Tuzun Sağlık Üzerindeki Etkileri

Tuzun sağlık üzerindeki etkileri hakkında binlerce makale var. Tuzun sağlık üzerindeki olumsuz etkilerine rağmen, tatlandırıcı ve gıda muhafaza için hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Eski kültürler tuzu değerli bir meta olarak değerlendirdiler ve hatta sınır ötesi ticarette takas maddesi olarak kullandılar. Buna karşılık, düşük tuzlu bir diyet kötü bir şey değildir. Çok fazla yemekten ve çok fazla içmekten kaçınmak istiyorsanız, tuz alımınız konusunda dikkatli olmalısınız.

Tuz insanlar sanıldığı gibi zararlı olmadığı için son derece yararlıdır. Ancak bazı insanlar hassas sindirim sistemlerine sahiptir ve sodyum alımını sınırlandırmaları gerekebilir. Bazı çalışmalar daha düşük tuzlu bir diyetle bile olumlu sonuçlar bildirmiştir. Bu nedenle, diyetinizdeki sodyum miktarını azaltmadan önce bir doktora danışmanız önemlidir. Kalp hastalığı riskinizi azaltmak istiyorsanız, sodyum alımınızı düşürmeye çalışın. Düşük tuzlu bir diyet yapmanız sizin için faydalı olabilir.

Aynı şekilde, tuzun kalp üzerindeki etkileri üzerine yapılan araştırmalar, fazla miktarda zararlı olmadığını göstermiştir. Ortalama bir Amerikalı, Aha’nın tavsiyesinden üç kat daha fazla sodyum tüketir. Önerilen miktarda sodyum içeren bir diyet günde iki bin miligramdan fazla olmamalıdır. Bazı çalışmalar, daha yüksek sodyum seviyelerinin kardiyovasküler hastalıklar geliştirme riskini azaltabileceğini bile göstermiştir. Peki, sodyum alımınızı azaltmanın en iyi yolu nedir?

Dünya Sağlık Örgütü, insanların her gün beş gramdan fazla tuz tüketmemelerini tavsiye etti. Daha yüksek bir sodyum alımı sistolik kan basıncını yaklaşık iki mmHg arttırırken, kalp hastalığı üzerinde önemli bir etkisi olmadığı görülmektedir. Çalışmaya 18 farklı ülkeden 95.700’den fazla kişi dahil edildi. Diyette önerilen miktarda tuz içeren bir diyet, kardiyovasküler mortalitede bir artışla ilişkili değildi.

Tuz tüketimine ilişkin kanıtlar karıştırıldı. Bazı çalışmalar artmış kan basıncına ve kalp hastalığına yol açabileceğini göstermiştir. Başka bir çalışma, azaltılmış tuz alımının erkeklerde kalp krizi ve felç riskini azalttığını buldu. Ancak diğer çalışmalar, diyetinizdeki sodyum miktarını azaltmanın faydalı olabileceğini öne sürdü. Bazı araştırmacılar, yüksek tansiyonu olan kişilerde tuzu azaltmayı bile önerdiler. Sodyum miktarını azaltmanın yanı sıra, diyabet ve inme gelişme riskini de azaltabilir.

Başa dön tuşu