zerdeçal bitkisinin faydaları

Zerdeçal popüler bir baharattır. Köksapı, bitkinin yapraklarının altında olgunlaşan yumrulu, parçalı bir bitkidir. Köksap sarımsı kahverengi renkte, donuk turuncu bir iç kısımdadır. Kök distal ucunda işaret edilir ve 2.5-7.0 cm (1 inç) uzunluğundadır. Köksap toz haline getirilebilir ve pişirme, ilaç ve daha pek çok alanda kullanılabilir. Ayrıca yiyecek ve içecekler lezzet kullanılır.

Zerdeçalın kanser üzerindeki yararları üzerine çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını yavaşlattığını gösterdiler. Ayrıca kemoterapinin zararlı yan etkilerini azaltır. Tüketildiğinde artrit, kalp hastalığı ve diğer sağlık sorunlarını tedavi edebilir. Zerdeçalın topikal olarak krem, losyon veya diş macunu olarak kullanılması önerilir. Tozu saklamak için hava geçirmez bir kapta saklayın. Çok fazla suya ihtiyaç duymazken, kuru tutulmalıdır.

Zerdeçal Nasıl Bakılır?

Zerdeçal en iyi pencere pervazının altında yetiştirilir veya hafif büyür. Kökleri büyütmek ve genel sağlığı korumak için özellikle kış aylarında sıcak bir ortama ihtiyacı vardır. 70 Derece Fahrenheit’e ulaştığında, açık havada nakledilebilir. Sağlığını ve gücünü korumak için kökler hava geçirmez bir kapta tutulmalı ve karanlık ve serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Zerdeçal bitkisinin olgunlaşması yaklaşık yedi ila on ay sürer. Dikim yaparken, ilk dondan yaklaşık 10 ay önce gübrelemeye başlamak en iyisidir. Tüm kökün hasat edilmesi, zerdeçalın altın kök külçeleri üretmeye hazır olmasını sağlayacaktır.

Zerdeçal’ın Faydaları

Zerdeçalın artrit semptomlarını azalttığı gösterilmiştir. Gıdalar için harika bir baharattır ve günlük diyetinize dahil edilebilir. Ayrıca sindirime yardımcı olur, gazı ve şişkinliği azaltır. Karaciğerde safra üretimini uyaran bir cholagogue. Ayrıca safra kesesi yoluyla safra atılımını teşvik eder. Vücudun yağları sindirme yeteneğini geliştirebilir. Soğuk algınlığı veya boğaz ağrısının giderilmesi için süt veya suda alınabilir.

Zerdeçal bitkisi, parlak rengini veren bir pigment olan kurkumin içerir. Bu bileşik birçok sağlık yararları, antibakteriyel, antibiyotik ve anti-enflamatuar özellikleri vardır. Artrit, kardiyovasküler hastalık ve Alzheimer hastalığı üzerindeki etkisi için çalışılmıştır. Yutulduğunda zerdeçal, ağrı ve iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olur ve ayrıca yağların sindirimine yardımcı olur. Hastaysanız, bitkiyi diyetinize dahil etmeyi düşünün.

Bitkinin diğer faydaları bir dizi, hareket hızı artrit belirtileri vardır. Boğaz ağrısı, artrit tedavisinde ve hatta bir gıda boyası olarak yararlıdır. Kökü hava geçirmez bir kapta tutulmalıdır. Zerdeçal bitkisi ilk dondan en az 10 ay önce ekilmelidir. Olgunlaştıktan sonra topikal olarak kullanılabilir. Son derece etkili bir bitkidir. Hastalıkların geniş bir yelpazede, boğaz ağrısı artrit için tedavi edebilir.

Sağlığınız için birçok yönden faydalıdır. Zerdeçal kan basıncını düşürebilir. Böbreklerin işlevini iyileştirebilir ve gastrointestinal kanama riskini azaltabilir. Artrit için topikal olarak da kullanılabilir ve iyileşme sürecini iyileştirebilir. Zerdeçal yemek pişirmek için sınırlı miktarda kullanılırsa, artritle ilişkili ağrıyı azaltabilir. Zerdeçal düzenli olarak yutulursa, artritik durumların semptomlarına yardımcı olabilir.

Zerdeçal Nasıl Bir Ortamda Bakılmalı?

Zerdeçal bitkisi büyüme ışıkları altında iyi yetişir. Kış aylarında sıcak bir yer gerektirir, böylece köklerini geliştirebilir. Kökleri 70 derece ila 80 derece Fahrenheit arasında değişen toprak sıcaklıklarında büyüyebilir. Sıcaklık 70 derece Fahrenheit olduğunda bitkiler dışarıya aktarılmalıdır. Bitki ilk dondan en az 10 ay önce ekilmelidir. Bütün kök hasat edilmelidir. Olgunlaşması yedi ila on ay sürer.

Zerdeçal bitkisi nemli, iyi drene toprakta en iyi şekilde yetişir. Kökleri incedir ve nemli, iyi drene bir ortamı tercih eder. Yaprakları yenilebilir, ancak tazeliğini korumak için hava geçirmez bir kapta saklanmalıdır. İlk dondan 10 ay önce ekilmelidir. Bitkinin olgunlaşması yedi ila on ay sürer. Tamamen büyüdüğünde kök tarafından hasat edilmelidir.

Başa dön tuşu